Pri výstavbe infraštruktúry pre MS vo futbale 2022 zahynulo zrejme oveľa viac pracovníkov než uvádzali oficiálne správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katar, MS 2022 vo futbale
Foto: ilustračné, SITA/AP

Popredný predstaviteľ Kataru zapojený do organizácie futbalových majstrovstiev sveta Hassan Al-Thawadi uviedol, že počet pracovníkov, ktorí zahynuli pri výstavbe infraštruktúry pre podujatie, sa pohybuje „medzi 400 a 500“.

Toto číslo je výrazne vyššie než ktorékoľvek predchádzajúce tvrdenie zverejnené katarskými predstaviteľmi.

Toto Katarčania nehovorili

Predseda organizačného výboru turnaja Al-Thawadi v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom, ktorého pasáže zverejnili online, dostal otázku, aký je reálny počet migrujúcich pracovníkov, ktorí zomreli.

Viac o téme: MS vo futbale 2022 v Katare

„Odhad je 400, medzi 400 a 500. Nemám presné číslo. Je to niečo, o čom sa diskutovalo,“ povedal.

O tomto čísle predtým Katarčania nehovorili. Oficiálne správy v minulosti informovali iba o 40 úmrtiach tých, ktorí sa podieľali na výstavbe a rekonštrukcii štadiónov.

Pri prácach na kompletnej infraštruktúre pre turnaj však zrejme celkovo prišiel o život viac ako desaťnásobok, ako tvrdí Al-Thawadi.

Čierna škvrna na prípravách MS

Katar pre svetový šampionát vo futbale postavil futuristické štadióny, linky metra a ďalšiu potrebnú infraštruktúru, pričom na prípravy vynaložil viac ako 200 miliónov dolárov.

Čiernou škvrnou na prípravách Kataru však bolo zaobchádzanie s migrujúcimi pracovníkmi z krajín, ako je India, Pakistan a Srí Lanka.

Tí často pracovali dlhé hodiny v drsných podmienkach a boli vystavení diskriminácii, krádežiam platov a inému zneužívaniu, pretože ich zamestnávatelia sa vyhýbali zodpovednosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hassan Al-Thawadi