Prejdite jednu míľu, uctíte si tak svoju mamu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najväčšia oslava Dňa matiek
Návštevníci podujatia Míľa pre mamu, 11. ročníka kultúrno-zábavného popoludnia pre celé rodiny v rámci osláv Dňa matiek. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Vzdať hold svojej mame môže každý tým, že v predvečer Dňa matiek v sobotu 9. mája prejde jednu míľu, teda 1 609 metrov. Už 12. rok na to vyzývajú organizátori podujatia Míľa pre mamu z Únie materských centier.

Záštitu nad týmto ročníkom prevzal prezident SR Andrej Kiska. Míľa pre mamu sa bude konať v 53 slovenských mestách. Napríklad v Bratislave je v sobotu od 14:30 do 18:00 pripravený špeciálny program v areáli hier Radosť pri Štrkoveckom jazere v Ružinove.

Míľa pre mamu je venovaná mieru

Podujatie ponúkne hry, súťaže a umelecké vystúpenia. Tohtoročná Míľa pre mamu je venovaná oslave pokoja a mieru a jej heslo znie: „Priložme ruku k mieru!“. Materské centrá preto pripravili rôzne aktivity, ktorými chcú pripomenúť dôležitosť výchovy deti v pokojnom prostredí, informuje o tom Únia materských centier na svojej webstránke http://www.materskecentra.sk.

Míľu pre mamu v Bratislave pripravuje Únia materských centier a v ostatných 52 mestách Slovenska ju organizujú materské a rodinné centrá. K akcii sa pripojili aj štyri mestá v zahraničí, a to v Anglicku, Česku, Írsku a Srbsku. Sprievodnou akciou je celoslovenská charitatívna zbierka Ďakujem, že si mama, venovaná na pomoc materským a rodinným centrám. Viac možno nájsť na: http://www.materskecentra.sk/mila_v_aktualnom_roku.html.

Vlani padol rekord

Každoročne sa do kampane prihlasuje stále väčšie množstvo materských a rodinných centier, ktoré Míľu pre mamu organizujú vo svojich mestách a obciach. Doterajší rekord v účasti padol vlani, keď sa do akcie zapojilo 61 miest a prejdením symbolickej jednej míle si 27 543 zaregistrovaných ľudí uctilo svoju mamu, starú mamu, krstnú mamu, či adoptívnu mamu.

„Tým sa im poďakovali za jedinečnú a nenahraditeľnú úlohu matky. Míľa pre mamu je zároveň poďakovaním za dobrovoľnícku prácu žien – matiek v materských a rodinných centrách, ktoré počas svojej rodičovskej dovolenky nezištne pomáhajú svojej komunite vytvárať bezpečný priestor pre rodiny s malými deťmi,“ pripomína Únia materských centier.

Deň matiek prišiel z USA

Celosvetovo sa Deň matiek slávi od roku 1907 na podnet Ann Jarvisovej z Philadelphie, ktorá si sviatkom chcela uctiť svoju mamu. Americký prezident Woodrov Wilson v roku 1914 podpísal rezolúciu, ktorou ustanovil sviatok Deň matiek na druhú nedeľu v máji a tento deň vyhlásil za celoamerický národný sviatok.

Z USA sa Deň matiek rozšíril do celej Európy. Počas prvej ČSR Deň matiek u nás propagovala manželka prvého československého prezidenta Charlotta Garrigue Masaryková, ktorá aj takto vzdávala úctu svojej matke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska