Pre policajta, ktorý postrelil kolegov, väzenie

František_B.

NITRA 24. novembra (WEBNOVINY) – Na 25 rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia odsúdil dnes Okresný súd v Nitre Františka B., ktorý ešte ako policajt prepadol benzínku a následne postrelil dvoch svojich kolegov – policajtov. Jeho kumpáni si svoje tresty odpykajú vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Jozef B. dostal 11 rokov a 10 mesiacov, Marián I. sedem rokov a šesť mesiacov. Rozsudky ešte nie sú právoplatné, František B. a Jozef B. povedali, že sa odvolajú a Marián I. si nechal lehotu na rozmyslenie.

František B. sa na súde obhajoval tým, že strieľal naslepo a nechcel nikoho zraniť. Súd to však videl inak. Podľa predsedníčky senátu strieľal z tesnej blízkosti, mieril priamo na policajtov, ktorých navyše poznal. Jeden z nich má doživotné následky, zostal pripútaný na vozíku. “Ako policajt mal trestnému konaniu zabraňovať,” povedala. Jediným dôvodom, prečo nedostal doživotie, bol výrok súdneho znalca, podľa ktorého je možná jeho resocializácia, uviedla sudkyňa. František B. v záverečnej reči povedal, že svoje činy úprimne ľutuje a rozplakal sa. “Nie som vrah, 20 rokov som robil pre túto spoločnosť ako policajt. Trest je neprimeraný. Už teraz som prišiel o všetko – o rodinu, o zdravie,” vyhlásil.

Senát okresného súdu uznal Františka B. vinným z obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu, spáchaného na viacerých osobách, z ozbrojenej lúpeže, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania zo zbraňami a krádeže policajnej vysielačky. Tú ukradol ešte pred lúpežou z kancelárie svojej kolegyne. Na súde tvrdil, že ju nebral so zámerom monitorovať pohyb policajtov počas lúpeže. Vraj len chcel nahnevať kolegyňu, ktorá mu vyčítala, že jej dlží peniaze. František B. má na základe rozsudku zaplatiť spolu 68 562 eur Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Nitre a poisťovniam za náklady spojené so zraneniami oboch policajtov. Podľa znaleckého posudku je jeho osobnosť egocentrická, nekritická k svojmu konaniu, má nedostatočne vyvinuté vyššie city a ľutuje viac menej hlavne seba.

Esbéeskára a bývalého policajta Jozefa B. odsúdili za lúpež a marenie výkonu úradného rozhodnutia, pretože šoféroval napriek súdnemu zákazu. Vo svojej záverečnej reči sa ospravedlnil poškodeným a ich rodinám a uviedol, že ho to bude mrzieť do konca života. Popol si sypal na hlavu aj Marián I., ktorý až do lúpeže pôsobil ako profesionálny stolný tenista. “Veľmi to ľutujem, nikdy som nikomu neublížil a ani vo sne by ma nenapadlo, že sa na niečom takom zúčastním,” povedal. Po lúpežnom prepadnutí bol rok na úteku v zahraničí, potom sa prišiel sám prihlásiť na súd. Senát zohľadnil, že dovtedy viedol bezúhonný život a uložil mu trest pri dolnej hranici trestnej sadzby.

Vtedajší policajt František B. prepadol čerpaciu stanicu na Bratislavskej ulici v Nitre krátko po polnoci z 15. na 16. septembra 2008 spolu s bývalým policajtom Jozefom B., Mariánom I. a Martinom Ch. Dvoch pumpárov zhodili na zem, zviazali ich, bili a kopali. Z benzínky ulúpili 4 352, 38 eur a ušli. V Kyneku ich zastavili policajti, ktorí spoznali svojho kolegu Františka B. Po tom, čo dorazili aj ďalšie dve policajné autá, vystrelil František B. zo vzdialenosti zhruba dvoch metrov na dvoch policajtov. Strhla sa prestrelka, pri ktorej padlo údajne 29 výstrelov. Výsledkom boli dvaja postrelení policajti, z ktorých jeden zostal na invalidnom vozíku, ďalší zasahujúci policajt si zlomil ruku. Postrelení boli aj páchatelia. Martin Ch. už uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a v súčasnosti si odpykáva päťročný trest.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef B.