Postrelený Afroameričan je paralyzovaný, počas nočných protestov zahynuli ďalší ľudia (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Racial Injustice Georgia Protests
Protesty v meste Kenosha vo Wisconsine pokračujú ďalší deň. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. augusta 15:36

Afroameričan Jacob Blake, ktorého v nedeľu niekoľkokrát postrelili policajti vo Wisconsine, je paralyzovaný a potreboval by zázrak, aby niekedy znovu chodil. V utorok to povedal právny zástupca jeho rodiny a zároveň vyzval, aby policajtov, ktorí sa zúčastnili na zásahu, zadržali a ďalších prepustili z práce.

Streľbu na Blakea v meste Kenosha zaznamenal na mobilný telefón náhodný svedok. Policajti na 29-ročného muža niekoľkokrát vystrelili, keď sa naklonil do svojho SUV, zatiaľ čo vnútri sedeli jeho tri deti.

Jeho otec, ktorý v utorok spolu s ďalšími členmi rodiny a právnikmi predstúpil pred novinárov, povedal, že policajti Blakea strelili „sedemkrát“. Podľa jedného z právnikov, Bena Crumpa, guľky prerušili Blakeovu miechu a rozdrvili mu stavce. Ďalší právnik doplnil, že utrpel aj rozsiahle poškodenie orgánov.

Muž kráčal od policajtov preč

V čase streľby boli v aute Blakeovi traja synovia vo veku tri, päť a osem rokov, pričom ten osemročný mal práve narodeniny.

Dvadsaťdvaročný Raysean White, ktorý streľbu natočil mobilným telefónom, vraj videl, ako Blake zápasí s troma policajtmi a pred streľbou ich počul kričať, aby odhodil nôž, no on vraj žiadny nôž v jeho rukách nevidel. Muž bol pritom už v tom čase otočený chrbtom k policajtom a kráčal smerom od nich.

Polícia mlčí

Polícia sa k incidentu veľmi nevyjadruje, tvrdí len, že hliadka reagovala na hlásenie o „domácom incidente“, no neuviedli žiadne ďalšie detaily o zásahu. Prípad vyšetruje štátne ministerstvo spravodlivosti. Policajti, ktorí sa na zásahu podieľali, dostali administratívne voľno.

V meste zatiaľ už tretiu noc pokračovali protesty. Polícia proti ľuďom, ktorí sa zhromaždili pred tamojšou súdnou budovou, opäť použila slzný plyn. Niektorí protestujúci pritom do strážiacich policajtov hádzali fľaše s vodou a petardy. Objavili sa však aj správy o streľbe, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia a jeden utrpel zranenia.

Predstaviteľ mestskej polície Jospeh Nosalik vo vyhlásení informoval, že okolo 23:45 dostali hlásenie o streľbe v oblasti, kde sa konali protesty. Streľba sa odohrala po tom, čo polícia odohnala demonštrantov spred budovy súdu – dejiska hlavných stretov medzi protestujúcimi proti policajnej brutalite a políciou. Obete zatiaľ neidentifikovali.

Šerif okresu Kenosha David Beth, ktorého citujú noviny Milwaukee Journal Sentinel, uviedol, že jednu obeť strelili do hlavy a druhú do hrude. Kam postrelili tretiu osobu neuviedol, ale predpokladá sa, že jej zranenia nie sú život ohrozujúce. V uliciach Kenoshe podľa Betha počas ostatných nocí hliadkovali ozbrojení ľudia. „Sú milícia. Sú ako skupina civilnej stráže,“ povedal pre noviny. Či strelec patrí medzi týchto ľudí, ale povedať nevedel.

Celý incident zachytáva video

V súvislosti so streľbou podľa Betha zatiaľ nikoho nezadržali, no predpokladá, že tak spravia prinajmenšom s jednou osobou, a to na základe videa, ktoré preskúmala polícia.

Na internet sa dostalo video z telefónu, ktoré zachytáva najmenej dva prípady streľby. Na ňom možno vidno belocha s poloautomatickou zbraňou, ako beží uprostred ulice, zatiaľ čo ho nasleduje dav aj policajti. Niekto v dave sa následne pýta, čo spravil, na čo dostáva odpoveď, že niekoho postrelil.

Muž so zbraňou sa potom zatacká a spadne a kým sa k nemu približujú ľudia, tri alebo štyrikrát posediačky vystrelí a minimálne dvoch zasiahne. Jeden z nich spadne a druhý sa volajúc záchranku odtacká preč. Strelec sa zase postaví a pokračuje v chôdzi, na čo už na miesto prichádza polícia, ku ktorej následne pristúpi so zdvihnutými rukami.

Povolali viac členov Národnej gardy

Wisconsinský guvernér Tony Evers vyzval ľudí na pokoj, no zároveň vyhlásil stav núdze, na základe ktorého zdvojnásobil počet členov Národnej gardy povolaných do Kenoshe zo 125 na 250. V noci predtým protestujúci poškodili desiatky budov a založili viac ako 30 požiarov.

Na pokoj v uliciach vyzvala aj Blakeova rodina, pričom jeho matka Julia Jackson sa vyjadrila, že škody v Kenoshi neodrážajú to, čo si želá rodina a nepáčilo by sa to podľa nej ani jej synovi.

Protesty sa už z Kenoshe rozšírili aj do ďalších miest, vrátane Los Angeles, Madisonu alebo Minneapolisu, ktorý bol epicentrom protestov po smrti Georgea Floyda.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jacob Blake