BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) vzhľadom na pretrvávajúcu diskrimináciu národnostných menšín vyzval uplynulý týždeň na prijatie spoločných pravidiel, ktoré by zaistili rešpektovanie práv ich príslušníkov v celej Únii.
Cieľom je znížiť počet nenávistných prejavov
Ako agentúru SITA informovala tlačová atašé EP Soňa Mellak, poslanci požiadali Európsku komisiu, aby vypracovala a predložila návrh smernice, ktorá by zadefinovala minimálne normy pre menšiny v EÚ. Jej súčasťou by mali byť jasné kritériá a opatrenia zamerané na ukončenie diskriminácie menšín v členských štátoch.
„Našim najdôležitejším cieľom je znížiť počet nenávistných prejavov a problémov, ktoré z nich vyplývajú. Všetci občania EÚ by mali mať možnosť bez strachu využívať svoj materinský jazyk na ulici či vo verejných priestoroch. Radi by sme vybudovali mosty medzi väčšinovou a menšinovými kultúrami, aby sa mohli navzájom akceptovať a podporovať. EÚ musí rešpektovať svoju jazykovú a kultúrnu rozmanitosť,“ uviedol spravodajca József Nagy (EPP, SK).
Nelegislatívne uznesenie, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 489 (za): 112 (proti): 73 (zdržalo sa hlasovania), vyzýva na spoločné vymedzenie pojmu národnostná menšina, ktoré by malo vychádzať z definície v Európskom dohovore o ľudských právach (ECHR).
Plné dodržiavanie základných ľudských práv
Poslanci zdôrazňujú, že členské štáty by mali zabezpečiť ôsmim percentám občanom EÚ, ktorí patria k národnostným menšinám, možnosť uplatniť si svoje práva v oblasti kultúry, jazyka a vzdelávania. Zasadzujú sa tiež za vytvorenie únijného systému na ochranu menšín a preskúmanie vnútroštátnych menšinových politík. Parlament vyjadril hlboké znepokojenie nad počtom Rómov bez štátnej príslušnosti v Európe, ktorí boli vytlačení na úplný okraj spoločnosti.
Vo Viedni by mal vzniknúť pamätník obetiam holokaustu, Kurz prisľúbil finančnú pomoc
Členským štátom preto adresoval výzvu na prijatie opatrení, ktoré by zaistili príslušníkom tejto menšiny plné dodržiavanie základných ľudských práv. Poslanci zdôraznili aj dôležitosť ochrany regionálnych a menšinových jazykov, ktorými v súčasnosti hovorí približne desatina obyvateľov EÚ. Schválené uznesenie vyzýva Európsku komisiu a členské štáty, aby prijali opatrenia zamerané na podporu využívania regionálnych a menšinových jazykov vo vzdelávacích inštitúciách a v médiách.