Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzneným osobám je v pôsobnosti ZVJS, reaguje prokuratúra na výroky Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MV SR: Premiér navštívil ministerstvo
Premiér SR Robert Fico (uprostred) počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou na Ministerstve vnútra SR. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzobne stíhaným osobám je v pôsobnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a nie je predmetom výkonu dozoru prokurátora. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) tak reagoval na vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Vyšetrovanie úmrtia advokáta

Ten v pondelok 11. decembra po návšteve Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne povedal, že bude iniciovať vyšetrovanie úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka na ochorenie COVID-19 vo výkone väzby. Advokát bol obvinený v rámci kauzy Dobytkár.

Podľa Fica obvinený opakovane žiadal o stretnutie s notárom, ktorý by mu overil podpis na splnomocnení, na základe ktorého by mohol informovať svoju manželku o svojom zdravotnom stave.

Uvádzanie nepravdivých skutočností

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry to však podľa predsedu vlády štyrikrát odmietol. ÚŠP v tejto súvislosti uviedol, že spájanie úmrtia obvineného vo výkone väzby s neudelením súhlasu prokurátora na návštevu notára je uvádzaním nepravdivých skutočnosti a hrubým zavádzaním verejnosti.

V tejto súvislosti je tiež potrebné doplniť, že podanie manželky menovaného obvineného, ktorým sa domáhala prešetrenia správnosti postupu v súvislosti s poskytnutím zdravotnej starostlivosti jej manželovi vo výkone väzby, bolo tunajšou prokuratúrou postúpené Krajskej prokuratúre Bratislava na vecné vybavenie,“ zdôraznil ÚŠP.

Advokát podľahol ochoreniu COVID-19 ešte v marci 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KrivočenkoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúryZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže