Uplynulý rok na rezorte obrany sa niesol v duchu posilňovania obrany Slovenska, intenzívnej modernizácie a pomoci Ukrajine. Uviedol to poverený minister obrany Jaroslav Naď na stredajšej tlačovej besede. Rezort obrany zrealizoval v uplynulom roku 21 bilaterálnych a 17 multilaterálnych rokovaní na úrovni ministerstva obrany.
Minister obrany informoval, že obranné výdavky po prvý raz dosiahli dve percentá HDP a 36,8 percenta výdavkov smerovalo do modernizácie. Ako ďalej uviedol, Slovensko dostalo na modernizáciu vojenskej techniky Ozbrojených síl (OS) SR od USA 200 miliónov amerických dolárov ako dar za to, že sa Slovensko správa ako zodpovedný spojenec.
Platy profesionálnych vojakov
Finančné prostriedky sa ministerstvo a OS SR rozhodli rozdeliť na tri oblasti, a to na viacúčelové obrnené vozidlá, protidronové systémy a päťtisíc kusov ručných zbraní.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
MO SR v uplynulom roku obstaralo množstvo techniky a vybavenia, pričom značné množstvo bolo už dodané. „Na opravy infraštruktúry rezort minulý rok vynaložil 17,5 milióna eur a celkové výdavky do infraštruktúry dosiahli viac ako 37 miliónov eur. Na výstavbu nových budov bolo vynaložených 18,6 milióna eur,“ uviedol Naď.
Stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom, uviedla Kondratjuková v slovenskom parlamente (foto)
Ministerstvu obrany sa podarilo tiež zvýšiť platy profesionálnym vojakom, navýšiť počet vojakov, skvalitniť pracovné prostredie, modernizovať výstrojový systém prostredníctvom aplikácie či zriadiť inštitút vojenského ombudsmana.
Obranyschopnosť Slovenska
Naď informoval, že minulý rok regrutovali súčasne aj najväčší počet do profesionalizácie OS SR a prijali 1323 nových vojakov, čo je o 694 viac ako v roku 2021. V roku 2022 bola pre vojakov tiež zabezpečená a dodaná výstroj v hodnote 22,9 milióna eur.
Neexistuje lepší spôsob ako udržať Slovensko v bezpečí, NATO podľa Káčera funguje ako poistka
Ozbrojené sily SR minulý rok absolvovali 64 cvičení, 11 misií a operácií, na ktorých sa zúčastnilo 839 vojakov. OS SR poskytovali pomoc aj v zahraničí. Obranyschopnosť Slovenska posilnilo aj 1 473 spojeneckých vojakov v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO spolu s množstvom poskytnutej vojenskej techniky.
Čím by sa mala budúca vláda najviac zaoberať? Slováci vyberali priority, hlavne však chcú, aby bola stabilná
„Poliaci a Česi chránia náš vzdušný priestor. Robia to pre to, že máme vynikajúce vzťahy. Robia to zadarmo a budú to robiť dovtedy, kým neprídu na Slovensko lietadlá F-16,“ uviedol Naď.
Logistická podpora spojencov
Pomoc Ukrajine je podľa šéfa rezortu obrany národným záujmom SR. „Pomáhame Ukrajine, aby nepustila Rusov ďalej na západ. V zmysle Charty OSN a medzinárodného práva SR poskytla Ukrajine vojenskú techniku a vybavenie v hodnote 168 miliónov eur. Síce 168 miliónov eur sme darovali, ale na základe tejto pomoci sme naspäť na Slovensko dostali finančnú hotovosť z Európskeho mierového nástroja v hodnote 82 miliónov a ďalších približne 570 miliónov vo vojenskom vybavení,“ vysvetlil Naď.
Ruská skupina Anonymous sa mstí za slovenské stíhačky MiG-29 pre Ukrajinu, napadla web parlamentu aj ďalšie štátne weby
Slovensko poskytuje aj zásadnú logistickú podporu spojencom, aby mohli pomáhať Ukrajine, opravuje vojenskú techniku v Michalovciach a realizuje aj výcvik ukrajinských vojakov.
Z legislatívneho hľadiska za posledné tri roky predložil rezort obrany 144 materiálov na vládu a do Národnej rady SR 24. „Za tri roky sme do vlády dali viac materiálov ako predchádzajúca vláda za štyri roky, rovnako v NR SR,“ vyhlásil Naď.
Prijali sa štyri zásadné zákony, a to Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, Zákon o ozbrojených silách, Zákon o vojenskom spravodajstve a tiež Zákon o fungovaní bezpečnostnej rady SR v čase mieru. Naď tiež uviedol, že rezort obrany nemá na svojom účte jedinú kauzu, usporil financie pri verejných súťažiach a spolupracuje s kontrolnými orgánmi a Útvarom hodnoty za peniaze.