Policajtka mala pomáhať cudzincom prechádzať cez hranicu, hrozí jej 10 rokov za mrežami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyšné Nemecké
Slovensko-ukrajinská hranica Vyšné Nemecké - Užhorod. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Polícia vo štvrtok 18. júna vykonala zákrok na hraničnom priechode Vyšné Nemecké-Užhorod zákrok, pri ktorom zadržala príslušníčku polície. Tá mala pomáhať cudzincom z tretích krajín nelegálne prekračovať hranicu. Agentúru SITA o tom informovala Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Neoprávnený zásah do počítačového systému

Zákrok príslušníkov špecializovaného tímu pod vedením vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby bol vyvrcholením takmer dvojročnej analytickej práce tímu, zhromažďovania a vyhodnocovania dôkazov.

Obvinená policajtka mala podľa orgánov činných v trestnom konaní pomôcť prekročiť hranicu trom desiatkam Ukrajincov, ktorým bol vstup alebo pobyt na území Schengenského priestoru zakázaný a boli nežiadúcimi osobami. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby 35-ročnú policajtku, zaradenú na Oddelení hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, obvinil v dvoch prípadoch zo zločinu prevádzačstva, zločinu a prečinu a zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu neoprávneného zásahu do počítačového systému.

Pomohla analýza kamerových záznamov

V súčasnosti naďalej pokračuje vyšetrovanie a vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony. V prípade dokázania viny jej hrozí 10 rokov odňatia slobody.

Polícia uviedla, že vyšetrovanie bolo v tomto prípade veľmi náročné v oblasti zberu a vyhodnocovania rôznych druhov dát z niekoľkých informačných systémov, analýzy kamerových záznamov z obdobia viac ako jedného roka a samozrejme hľadania svedkov a ich následných výsluchov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Friese
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR