BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Smernica Európskej komisie (EK), ktorou chce donútiť banky, aby hypotekárne úvery poskytovali len do výšky 40 % trhovej hodnoty nehnuteľnosti, sťaží prístup mladých ľudí k vlastnému bývaniu. Tvrdia to nezaradení poslanci Národnej rady SR Vladimír Palko a Pavol Minárik, združení v strane Konzervatívni demokrati Slovenska. Preto dnes predložili do slovenského parlamentu návrh uznesenia, v ktorom žiadajú vládu, aby zaviazala ministra financií presadzovať odmietavé stanovisko k tejto smernici v príslušných orgánoch EÚ.
„V prípade, že by EK presadila takýto návrh, bude to pre mnohých mladých ľudí znamenať odložiť zaobstaranie si vlastného bývania a založenie si vlastnej rodiny na neskorší čas. To by však znamenalo ďalšie prehĺbenie demografickej krízy,“ uviedol Palko. Podľa Minárika by na takéto snahy najviac doplatili ľudia, ktorí nemajú dostatok vlastných úspor, ale je u nich predpoklad, že ich budúce príjmy ich robia schopnými splácať aj vyššiu hypotéku. Podľa dôvodovej správy, predloženej poslancami, má byť cieľom regulácie odstránenie nadmerného úverovania, ktoré EÚ vidí ako ústredný problém súčasnej hospodárskej krízy. „Návrh však nerieši podstatné príčiny, ktoré vyvolali nadmerné úverovanie, a tým krízu, ale snaží sa odstrániť možnosť vzniku krízy regulačným mechanizmom, bez zmeny prístupu k hospodárskej politike,“ uvádzajú predkladatelia. Keďže ide o uznesenie, Palko a Minárik požiadajú snemovňu, aby sa ním zaoberala už na októbrovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v stredu.
Ak budú v budúcnosti banky na základe európskej smernice poskytovať hypotéky len do výšky 40 % trhovej hodnoty nehnuteľnosti, alebo vyššie úvery budú poskytovať za vyššie ceny, t.j. s vyššími úrokovými sadzbami a poplatkami, členským štátom EÚ to podľa poslancov Národnej rady odoberie možnosť regulovať toto odvetvie v súlade s aktuálnym stavom a potrebami jednotlivých ekonomík. Poslanci ďalej konštatujú, že výpadok dopytu po vlastnom bývaní v dôsledku obmedzenia dostupnosti hypotekárnych úverov môže mať ďalšie negatívne dopady na trhu nehnuteľností v podobe ďalšieho poklesu trhovej hodnoty nehnuteľností. „Zvlášť škodlivá sa javí snaha harmonizovať reguláciu v situácii, keď má hypotekárna kríza veľmi rôzne dopady v jednotlivých členských štátoch EÚ. Na reguláciu doplatia najmä štáty, ktorých finančný sektor nebol krízou silne postihnutý, a to v podobe vyššie zmienených negatívnych dopadov. Jednotné pravidlá nemôžu postihnúť širokú škálu podmienok v celej EÚ a poškodia hlavne krajiny s výrazným deficitom bývania a zdravými bankami, medzi ktorými je i Slovensko,“ uviedli Palko a Minárik.
SITA