Počet chorých na Slovensku mierne klesol, tisíce ľudí však mali komplikovaný priebeh ochorenia

Choroba, chrípka, chorobnosť
Foto: ilustračné, Getty images

V uplynulom týždni nahlásili Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) 91 068 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje pokles o 0,3 percenta.

Ako ďalej úrad informoval v tlačovej správe, najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom kraji.

Mnohí mali komplikovaný priebeh

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola podľa hygienikov vo vekovej skupine 0 až 5-ročných detí.

„Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 854 osôb, čo predstavuje 3,1 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (1 531). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (752) a pneumónie (571),“ uviedol úrad. Zároveň informoval, že ochorenia hlásilo 57 percenta všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 percenta všeobecných lekárov pre dospelých.

„Najvyššia proporcia hlásiacich lekárov bola zaznamenaná v Košickom kraji a v Žilinskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji,“ skonštatovali hygienici.

Prípadov COVIDu-19 bolo menej

Pokiaľ ide o ochorenie COVID-19, v uplynulom týždni bolo ÚVZ SR nahlásených spolu 766 pozitívnych vzoriek vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 2,3 % menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

„V 51. kalendárnom týždni 2022 bolo hlásených spolu 900 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 7,8 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni,“ dodal ÚVZ SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR