Slovenka sa podieľala na prevádzaní Vietnamcov do Európy, v moci ju držia lovci lebiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, putá
Vietnamku zatkli v Berlíne a Slovensku v Bratislave. Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 1. júna, 16:25

Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) v rámci medzinárodnej akcie zameranej na organizovanú skupinu zaoberajúcu sa „pašovaním“ nelegálnych migrantov do Európy zadržali v pondelok 31. mája 50-ročnú ženu, ktorá mala byť hlavnou organizátorkou skupiny na Slovensku.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, po vykonaní procesných úkonov si zadržanú prevzali prezidiálni pátrači, známi ako lovci lebiek, ktorí zabezpečia jej prítomnosti na ďalších úkonoch v Nemecku.

Požadovali nútené platby

Razie boli zamerané predovšetkým na prevádzanie Vietnamcov. V rovnaký deň polícia v Berlíne zatkla Vietnamku.

Obe ženy sa mali podieľať na pašovaní Vietnamcov do Európy na základe podvodne získaných víz. Dané osoby čelia obvineniam, že od nich požadovali platby v rozmedzí od 13- do 21-tisíc eur. Tie si podľa vyšetrovateľov museli ľudia odpracovať v nechtových štúdiách, masážnych salónoch či bytoch využívaných ako nevestince.

V Nemecku je ďalší Vietnamec podozrivý z toho, že ženám, ktoré pracovali ako prostitútky, dával hormonálne injekcie, aby neotehotneli, uviedli vo vyhlásení tamojší prokurátori a polícia. Počas pondelkových razií v Nemecku našla polícia 13 ľudí, ktorí v krajine pracovali nelegálne.

Polícia vykonala viaceré domové prehliadky

Na Slovensku v rámci akcie policajti vykonali tri domové prehliadky v Bratislave a jednu v galantskom okrese. „Počas domových prehliadok policajti zaistili elektroniku, rôzne dokumenty a ďalšie dôkazy súvisiace s trestnou činnosťou,“ povedala Bárdyová.

Medzinárodná policajná akcia sa podľa hovorkyne uskutočnila v rámci operačnej pracovnej skupiny zriadenej pri organizácii Europol medzi nemeckou federálnou kriminálnou políciou (Bundeskriminalamt), Národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP na slovenskej strane a Európskym centrom pašovania migrantov (EMSC).

„Táto operačná pracovná skupina sa osobitne zameriava na siete organizovaného zločinu, ktoré „pašujú“ vietnamských štátnych príslušníkov do Európy,“ dodala Bárdyová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR