NAKA počas akcie v národnej agentúre pre sieťové služby zadržala štyri osoby

NAKA, polícia
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 10. júna, 11:50

Štyri osoby zadržali policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri akcii v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Ako informovala polícia na sociálnej sieti, s podozrivými vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony. Viac informácií však polícia o prípade neposkytla, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasňovania a vyšetrenia veci. Ako dodali policajti, viac informácií bude možné povedať, až keď to procesná situácia dovolí.

Úroveň kybernetickej bezpečnosti

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nemá bližšie informácie o policajnom zásahu v NASES. Ako v stredu povedal médiám pred rokovaním vlády, na záležitosť sa však bude polície pýtať.

Ak by sa potvrdili informácie o monitorovaní komunikácii predstaviteľov štátu, podľa ministra vnútra by bolo vhodné zamyslieť sa nad úrovňou kybernetickej bezpečnosti.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.

„Teraz nič bližšie nepoviem, musíme si počkať na záver vyšetrovania,“ povedal Mikulec.

Problém už riešili aj vojenskí „tajní“

Podľa Naďa je kybernetická bezpečnosť jedna z oblastí, na ktoré je potrebné klásť dôraz. „Prebieha vyšetrovanie, kým nebude vyšetrovanie uzavreté, tak akákoľvek komunikácia na túto tému by bola zbytočná a kontraproduktívna,“ zdôraznil minister.

Potvrdil však, že problematiku bezpečnosti komunikácie štátnych predstaviteľov už v minulosti riešilo aj Vojenské spravodajstvo.

Podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) je potrebné získať odpovede na otázky, kto mal záujem preniknúť do bezpečnostných štruktúr štátu a ako boli získané informácie využívané.

„Polícia zobrala nejaké zariadenia z nášho úradu, prebiehajú na nich úkony,“ povedala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPZ Policajný zbor SR