Skvelá Vlhová obsadila druhé miesto v obrovskom slalome v Tremblante, nevyhrala ani Shiffrinová (foto)

Petra Vlhová, obrovský slalom, Tremblant
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola sobotňajšieho obrovského slalomu v kanadskom Tremblante. Tremblant. 2. december 2023. Foto: Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP
  • aktualizované 2. decembra 21:29

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila druhé miesto v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 2023/2024 v Tremblante.

Dvadsaťosemročná Liptáčka si síce nepripísala jubilejný 30. triumf v pretekoch Svetového pohára, ale dosiahla okrúhle sedemdesiate pódium v seriáli. Premiérovo v histórii SP sa niektorá Slovenka prebojovala v obrovskom slalome do Top 3 na americkom kontinente.

Najrýchlejšia bola Brignoneová

Víťazstvo si v sobotu vyjazdila Talianka Federica Brignoneová, ktorá v súčte dvoch kôl dosiahla o 21 stotín sekundy lepší čas ako Vlhová. Tretia napokon skončila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá za Slovenkou zaostala o osem stotín sekundy.

Brignoneová si v druhom kole udržala pozíciu líderky z prvej jazdy. Vlhová sa sa na 2. miesto posunula zo 4. priečky z prvého kola, v druhej jazde dosiahla najlepší čas spomedzi všetkých pretekárok. Shiffrinová v prvej jazde bola piata a tiež sa posunula o dva stupienky nahor.

Vlhová stráca 64 bodov na Shiffrinovú

Brignoneová si pripísala 22. triumf v SP, deviaty v obrovskom slalome. Mikaela Shiffrinová sa medzi tri najlepšie pretekárky dostala v SP už 142. krát v kariére, po štyridsiaty raz v obrovskom slalome.

V hodnotení disciplíny sa na čele udržala Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorú v sobotu klasifikovali na 5. mieste. Na svojom konte má o 25 bodov viac ako Brignoneová, Vlhová stúpla zo šiestej na tretiu priečku a na líderku stráca 79 bodov. V celkovom poradí SP je líderkou stále Shiffrinová, druhá je Vlhová s mankom 64 bodov. Na treťom poste sa udržala Švédka Sara Hectorová, ktorú v sobotu klasifikovali na 4. mieste a na Američanku stráca 136 bodov.

Už v nedeľu je v Tremblante na programe ďalší obrovský slalom, prvé kolo o 17.00 h a druhé o 20.15 h SEČ.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2023/2024

  • obrovský slalom – Tremblant

1. kolo: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:06,50 min., 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,11 s., 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,35, 4. Petra Vlhová (SR) +0,40, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,47, 6. Valerie Grenierová (Kan.) +0,77, 7. Marta Bassinová (Tal.) +0,96, 8. Franziska Gritschová (Nem.) +1,39, 9. Sofia Goggiová (Tal.) +1,41 10. Clara Direzová (Fra.) +1,76

  • Petra Vlhová mala v prvom kole štartové číslo 6
  • 1. kolo z elitnej 15-tky nedokončili: Ana Buciková (Slo.), Mina Fürst Holtmannová (Nór.)

2. kolo (celkové umiestnenie): 1. Federica Brignoneová (Tal.), 2. Petra Vlhová (SR), 3. Mikaela Shiffrinová (USA), 4. Sara Hectorová (Švéd.), 5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.), 6. Marta Bassinová (Tal.), 7. Sofia Goggiová (Tal.), 8. Valerie Grenierová (Kan.), 9. Thea Louise Stjernesundová (Nór.), 10. Clara Direzová (Fra.)

  • Petra Vlhová išla štvrtá od konca
  • 2. kolo nedokončili: Elisa Platinová (Tal.), Elisa Mörzingerová (Rak.), Ricarda Haaserová (Rak.)

Po súťažnom víkende v Kanade ešte pred návratom do Európy čaká na Vlhovú menšie uvoľnenie v podobe osobnej návštevy stretnutia zámorskej NHL v Montreale, súčasťou klubu Canadiens je aj slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Nový ročník začala Petra Vlhová tretím miestom v obrovskom slalome v rakúskom Söldene na ľadovci Rettenbach a nasledovali dva vynikajúce súťažné dni vo fínskom Levi. Prvý z nich pretavila na suverénny slalomový triumf, v druhom mala v 2. kole veľký náskok, no o triumf ju pripravil „špicar“. V Killingtone skončila v obrovskom slalome na 10. mieste a v slalome bola druhá.

Známe je už to, aký je ďalší jej program po návrate na „starý kontinent“. Súťažiť nebude v rýchlostných disciplínach vo švajčiarskom St. Moritzi ani vo francúzskom Val d’Isére, preteky potom absolvuje až 21. decembra, bude to slalom vo francúzskom stredisku Courchevel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica BrignoneováMikaela ShiffrinováPetra Vlhová