Peter Sagan po trinásty raz vyhral anketu Zlatý pedál. Budúci rok bude určite lepší, verí trojnásobný svetový šampión

Peter Sagan

Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2022 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo najlepší slovenský cyklista ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po trinásty raz.

Druhý najvyšší počet bodov získal Martin Svrček. Na 3. mieste v celkovom poradí sa umiestnila bikrosárka Dominika Maníková.

Jedna vyhratá etapa vo Švajčiarsku

Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom a líder tímu TotalEnergies Sagan zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika.

V tomto roku sa prezentoval 5. miestom na jarnej klasike Miláno – Turín, pripísal si víťazstvo v 3. etape Okolo Švajčiarska a štyrikrát bol v Top 5 na prestížnych pretekoch Tour de France. Na majstrovstvách sveta obsadil 7. priečku a na domácej scéne získal majstrovský titul.

Sagan sa momentálne nachádza na sústredení v Španielsku. Vo video odkaze na diaľku pozdravil fanúšikov aj účastníkov galavečera.

„Mrzí ma, že nemôžem stráviť večer s vami. Zároveň vám chcem popriať všetko dobré do nového roka 2023. Nech je lepší ako bol tento. Určite bude, treba tomu veriť,“ povedal 32-ročný Žilinčan vo videu Slovenského zväzu cyklistiky.

Svrček ukázal hlad po výsledkoch

Na druhom mieste v absolútnom poradí sa umiestnil spomenutý Svrček, aktuálne jediný Slovák vo World Tour tíme. Má za sebou prvú sezónu medzi mužmi.

Po pár štartoch na jarných podujatiach ho na nejaký čas vyradila z tempa zlomenina kľúčnej kosti. Už na elitných majstrovstvách Slovenska však piatym miestom ukázal hlad po výsledkoch.

Na pretekoch Okolo Slovenska vybojoval v úvodnom prológu 9. miesto a celkovo dres najlepšieho Slováka, z majstrovstiev sveta si odniesol 16. priečku spomedzi jazdcov U23.

„Som veľmi šťastný, že som mohol skončiť druhý,“ povedal 19-ročný Svrček, ktorý háji farby tímu Quick Step Alpha Vinyl Team.