Pellegrini tvrdí, že polícia v prípade obvineného politika OĽaNO koná v súlade so zákonom

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 20. novembra 17:20

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) tvrdí, že polícia koná v prípade obvinenia Jaroslava N. z opozičného hnutia OĽaNO pod dohľadom prokuratúry a v súlade so zákonom. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré agentúre SITA poslal tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Zabavený mobilný telefón

Jaroslav N. je obvinený zo spáchania trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti.

„Polícia Jaroslavovi N. nielen zabavila mobilný telefón, ale aj vzniesla obvinenie zo spáchania trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti. Preto odmietam akékoľvek účelové spochybňovanie práce orgánov činných v trestnom konaní len preto, že sa to niekomu práve politicky hodí,“ uviedol premiér.

Pellegrini tiež požiadal o stretnutie riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara, aby sa informoval „o povahe a rozsahu protiprávneho konania“.

Údajne žiadal utajované skutočnosti

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil (NAKA) Jaroslava N. z trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti.

Podľa vyšetrovateľa údajne žiadal utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenska a následne ich vyzradil ďalším osobám. Polícia na svojom Facebooku napísala, že dôvody tejto jeho „aktivity” sú predmetom ďalšieho vyšetrovania, preto zatiaľ nie je možné poskytnúť viac informácií.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič reagoval, že pravdepodobne ide o primitívnu pomstu šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Práve o ňom mal Jaroslav N. zverejniť závažné informácie, že záhadne vlastní desiatky drahých nehnuteľností a nevie hodnoverne vysvetliť spôsob ich nadobudnutia.

Zásah do bezpečnosti

Pellegrini v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Rožňave pred médiami vyhlásil, že rázne odmieta reakciu Matoviča, ktorý okamžite, keď sa to týka jeho spolupracovníka, obvinil policajný zbor z útoku.

„Tiež podotýkam, že ako predseda vlády mám právo oboznamovať sa so spravodajskými informáciami Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby. Na základe zistení som sa rozhodol na piatok ráno zvolať vybraných predstaviteľov bezpečnostnej rady, keďže rozsah aktivít obvineného Jaroslava N. zasahuje do bezpečnosti a dôveryhodnosti Slovenskej republiky,“ uviedol premiér.

Dodal, že ďalšie informácie poskytne na tlačovom brífingu po skončení piatkového zasadnutia bezpečnostnej rady.

Nepriateľ štátu

Obvineného Jaroslava N., ktorý je tieňovým ministrom obrany hnutia OĽaNO považujú za nepriateľa štátu, pretože poukazuje na rôzne kauzy. Uviedol to v stredu Jaroslav N. na tlačovej konferencii. Jaroslav N. je presvedčený o tom, že neporušil žiadny zákon a že nikde neposúval žiadne utajované skutočnosti.

„Dňom môjho vstupu do politiky boli nasadené všetky možné prostriedky na diskreditáciu mojej osoby. Vstupom do politiky som sa stal nepriateľom štátu,“ vyhlásil Jaroslav N. Zdôraznil, že ako jeden z mála bol preverený najvyšším stupňom bezpečnostnej previerky.

„Tieto kroky voči mne sú však ďalším dôkazom zlyhania štátu, keďže ide o zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politický boj. Chcem však zdôrazniť, že v odhaľovaní káuz neprestanem,“ uviedol.

Zároveň potvrdil, že po porade so svojím právnikom Danielom Lipšicom v utorok odovzdal polícii za účelom vyšetrovania svoj mobilný telefón.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJaroslav NaďPeter Pellegrini