Prezident Peter Pellegrini sa v stredu 13. mája zúčastní v Bukurešti na samite krajín Bukureštskej deviatky (B9), ktorý hostí prezident Rumunska Nicuşor Dan. Bukureštská deviatka združuje deväť členských štátov NATO na východnom krídle Aliancie. Jej úlohou je koordinovať postoje spojencov k bezpečnostným otázkam, ktoré sú spoločným záujmom.
Na samite sa zúčastní aj šéf NATO
Ako informovala Kancelária prezidenta SR, na samite sa okrem lídrov B9 zúčastní aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. Prizvaní sú tiež predstavitelia severských štátov – Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska.

Mier nie je samozrejmosť. Raši aj Pellegrini pri výročí vojny varujú pred opakovaním chýb – FOTO
Toto významné stretnutie prebehne len niekoľko týždňov pred júnovým samitom NATO, ktorý sa uskutoční v Ankare. Lídri budú diskutovať o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Európe a vo svete. Konzultovať budú posilnenie bezpečnosti na východnom krídle NATO, zvýšenie odolnosti a obranyschopnosti Aliancie a európskych spojencov voči aktuálnym hrozbám, uviedla prezidentská kancelária.
Témou budú aj investície do obrany
Ďalšími témami budú budovanie spôsobilostí členských štátov, investície do obrany vrátane rozvoja obranného priemyslu. Po ukončení samitu B9 prezident Pellegrini plánuje navštíviť medzinárodnú výstavu Black Sea Defence, Aerospace and Security (BSDA), ktorá je najväčšou obranno-leteckou výstavou v regióne Čierneho mora. Výstava je zameraná na sektor obrany, letectva a bezpečnosti.

Pellegrini sa stretne s českým prezidentom a prezidentom Rakúska na samite krajín S3 v Bratislave
Prezident Pellegrini odcestuje na samit B9 v utorok večer z Bratislavy spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom. Po stretnutí prezidentov krajín Slavkovského formátu v Bratislave obaja prezidenti poletia do Bukurešti českým špeciálom.