Pápež František vyzval na ukončenie bojov v Pásme Gazy aj Mjanmarsku, poprosil Boha o mier

Vatican Pope
Pápež František v nedeľu celebroval špeciálnu svätú omšu za obyvateľov Mjanmarska. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia

Pápež František v nedeľu celebroval špeciálnu svätú omšu za obyvateľov Mjanmarska. Poprosil Boha o mier, jednotu a „vykúpenie z moci zla“. V Bazilike svätého Petra sa k nemu pripojilo niekoľko stoviek ľudí, mnohí z nich boli študenti a rehoľné sestry z Mjanmarska.

Pápež navštívil ázijskú krajinu v roku 2017. Tamojšiu malú komunitu kresťanov teraz vyzval k viere a spolupráci na dosiahnutí mieru. Zároveň upozornil, aby nedovolili malým konfliktom prerásť do väčších.

„Nestrácajme nádej. Aj dnes sa Ježiš prihovára pred svojím Otcom za nás všetkých a modlí sa, aby nás uchránil pred diablom a oslobodil nás z jeho zlej moci,“ povedal Svätý Otec.

Modlitby za ukončenie bojov

Modlitba prišla v čase, keď vládnuca junta začala útočiť na mesto Mindat, ktoré sa postavilo voči februárovému zvrhnutiu zvolenej vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij.

Pápež sa v nedeľu takisto modlil za ukončenie bojov v Pásme Gazy, kde proti sebe bojujú Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas. Vyhlásil, že najmä smrť mnohých detí „je znakom, že nechcú vytvárať budúcnosť, ale chcú ju zničiť“.

Mier a medzinárodná pomoc

Z okna nad Námestím svätého Petra sa modlil za mier a medzinárodnú pomoc. „Pýtam sa sám seba, čo prinesie táto nenávisť a pomsta? Naozaj si myslíme, že môžeme budovať mier, keď toho druhého zničíme?“ vyhlásil.

„V mene Boha, ktorý stvoril všetky ľudské bytosti s rovnakými právami a povinnosťami, dal im dôstojnosť a vyzval ich, aby žili ako bratia, apelujem na mier a ukončenie násilia,“ dodal.

Izraelské stíhačky bombardujú Gazu už niekoľko dní. Len počas nedele tam zabili minimálne 33 ľudí, medzi nimi dvanásť žien a osem detí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František