Pápež František vyvolal kontroverziu a postavil sa za homosexuálov, Vatikán zatiaľ mlčí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pápež František
Pápež František Foto: SITA/AP

VATIKÁN 21. mája (WebNoviny.sk) – Vatikánske oficiálne miesta sa odmietajú vyjadriť k slovám, ktoré pápež František povedal na stretnutí s Juanom Carlosom Cruzom, hlavným „whistleblowerom“ v prípade sexuálneho zneužívania detí čílskymi katolíckymi duchovnými a jeho následného krytia zo strany biskupa Juana Barrosa.

Najjasnejšie vyjadrenie

Pápež Cruzovi okrem iného povedal, že nie je dôležité, akú má človek sexuálnu orientáciu. „Pozri sa, Juan Carlos, nezáleží na tom, či si gay. Takto ťa Boh stvoril a takto ťa má rád,“ citoval Cruz pápežovo vyjadrenie, ktoré nasledovalo po tom, ako Cruz pápežovi hovoril o svojej sexuálnej orientácii.

Svetové médiá vrátane agentúry Associated Press, televízie CNN či denníka The Guardian to označujú za dosiaľ najjasnejšie formulované pápežovo vyjadrenie na túto tému.

„Pápež hovorí, že je v poriadku byť gayom,“ interpretuje Františkov výrok ďalší britský denník The Telegraph. Viaceré médiá pripomínajú aj Františkov výrok z roku 2013, keď na tému homosexuality povedal: „Kto som ja, aby som súdil?“

Zdržali sa komentára

Najnovšie pápežove vyjadrenia pravdepodobne ešte zostria boj ultrakonzervatívnych katolíckych kruhov proti pápežovi. Z tohto prostredia totiž naďalej zaznievajú názory, že homosexualita je hriech a údajne nie je vrodená, ale naučená, prípadne že je to choroba, ktorú treba liečiť.

Podľa mnohých môže byť v tejto situácii veľavravné aj to, že vatikánske oficiálne miesta pápežove vyjadrenia na stretnutí s Juanom Carlosom Cruzom nekomentujú.

Keď napríklad František koncom marca pre taliansky denník La Repubblica povedal, že peklo neexistuje, tlačová služba Vatikánu sa toto vyjadrenie okamžite snažila dementovať. Informácie pochádzajú z agentúry AP, denníkov The Guardian a The Telegraph a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juan CarlosPápež František
Firmy a inštitúcie Rímskokatolícka cirkev