Padla prvá hlava, pre Panama Papers odstúpil premiér Islandu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Island
Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson Foto: SITA/AP

REYKJAVÍK 5. apríla (WebNoviny.sk) – V reakcii na kauzu známu ako Panama Papers (Panamské dokumenty) rezignoval v utorok premiér Islandu Sigmundur David Gunnlaugsson. Informuje o tom stanica BBC.

Islandský premiér je podľa BBC prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov.

Gunnlaugsson ešte pred podaním demisie požiadal v utorok popoludní prezidenta o rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb. Reagoval tým na pondelkovú výzvu opozície na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde. Prezident Ólafur Ragnar Grímsson si na toto rozhodnutie nechal čas a požiadal všetky hlavné politické strany o stretnutie.

Obyvatelia Islandu žiadali v pondelok večer na mohutnej demonštrácii pred budovou parlamentu demisiu predsedu vlády Gunnlaugssona, ktorého meno sa ocitlo v uniknutých tzv. panamských dokumentoch o zahraničných skrytých účtoch.

V panamských dokumentoch sú aj mená dvoch ministrov

Opozícia v pondelok v reakcii na prevalenie sa zmienenej aféry a protest obyvateľstva podala návrh na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde.

Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku – bohatú dedičku. V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády – ministrov vnútra a financií.

Na celú kauzu premiér reaguje podráždene od okamihu, keď sa ukázalo, že jeho meno figuruje v zoznamoch. „Nikdy som neskrýval svoj majetok. Akoby ste ma z niečoho obviňovali,“ vyhlásil uplynulú nedeľu pre švédsku televíziu SVT, keď otázky novinára začali byť preňho nepríjemné. Vzápätí prerušil nakrúcanie interview a nahnevaný odišiel spred kamery.

Škandál okolo „Panama Papers“ sa prevalil v nedeľu

Pod heslom Panama Papers (panamské dokumenty) informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ vysoké finančné čiastky.

Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov vrátane diktátorov.

Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.

Island
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olafur Ragnar Grímsson