Ozbrojené sily SR získali takmer 4 000 kompletov taktických bojových viest

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Andrea Mezeiová.

Ozbrojeným silám SR (OS SR) bolo dodaných 3 986 kompletov taktických bojových viest (XP-1814) vrátane výbavy v podobe chráničov krku, rúk a triesel. Tieto bojové vesty doplnia prostriedky balistickej ochrany jednotlivca v manévrových jednotkách OS SR, čo podstatne zvýši schopnosť ochrany vojakov pozemných síl pri plnení bojových úloh.

Komplety taktických bojových viest v hodnote 4,6 milióna eur boli pre OS SR obstarané prostredníctvom agentúry NATO pre podporu a obstarávanie (NATO Support and Procurement Agency – NSPA). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako potvrdzujú aj súčasné poznatky z bojov na Ukrajine, kvalitná balistická ochrana je jedným z často rozhodujúcich faktorov prežitia vojaka na bojisku. Keďže život a zdravie našich vojakov je pre nás na prvom mieste, nemohli sme akceptovať, že v rámci našich ozbrojených síl boli nedostatkom,“ zdôvodnil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a doplnil, že väčšina z používaných viest bolo obstaraných ešte pred 20 rokmi a okrem končiacej životnosti a použiteľnosti nespĺňajú ani požadované prvky balistickej ochrany.

Nie sú kompatibilné s nosným modulárnym systémom, preto sú postupne vyraďované z výstroja OS SR,“ dodal Naď.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR