Operácia nemusí byť vždy nutná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Indonal ilustračka
Indonal ilustračka

BRATISLAVA 12. marca (WBN/PR) – HPV infekcia dokáže vystrašiť nie jednu ženu. Strach pramení z dokázaného vzťahu medzi výskytom HPV infekcie a rakovinou krčka maternice. HPV je veľmi nákazlivá infekcia a na infikovanie je postačujúca jednorazová expozícia. Mnohí ľudia, ktorí majú HPV, sú bez akýchkoľvek klinických ťažkostí.

V Európe zomrie na toto zákerné nádorové ochorenie každých 18 minút jedna žena. Pozitívom však zostáva, že rakovina krčka maternice je jedno z mála nádorových ochorení, ktorému je možné predchádzať skríningom. Predrakovinové stavy je možné diagnostikovať cytologickým a neskôr podľa potreby aj histologickým vyšetrením.

Prvé dôkazy o výskyte tejto choroby sú z roku 4500 pred n.l. zo starého Egypta. Prvý vedecký dôkaz o úlohe pohlavného života pri vzniku rakoviny krčka maternice priniesol Domenico Rigoni-Stern z Verony v roku 1842. Túto teóriu podporil aj fakt neprítomnosti karcinómu krčka maternice u mníšok.

Koncom 90-tych rokov bola vydaná rozsiahla štúdia skúmajúca súvislosť medzi prítomnosťou HPV a nádorovými léziami krčka maternice. V roku 1999 bola potvrdená nevyhnutná prítomnosť vírusu HPV pri vzniku rakoviny krčka maternice.

Infekcia HPV – ľudským papilomavírusom sa dnes považuje za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných infekcií, pričom sa odhaduje, že až 75% sexuálne aktívnych ľudí sa stretlo s touto infekciou, avšak najviac infikované sú ženy okolo 25. roku života. K infekcii dochádza kožným kontaktom, najčastejšie pri pohlavnom styku, avšak niekedy stačí len kožný dotyk, napr. pri milostných hrách, pričom k pohlavnému styku nemusí ani dôjsť.

Popísaných je viac ako 100 rôznych typov vírusov HPV. Rozdeľujú sa do dvoch základných skupín – nízkorizikové a vysokorizikové.

Nízkorizikové skupiny vírusov spôsobujú zväčša bradavice v miestach infekcie ( krčok maternice, vagína, veľké a malé pysky, oblasť konečníka). Vírusy HPV 6 a 11 zapríčiňujú až 90% bradavíc, odborne označovaných ako conylomata acuminata.

Vysokoriziková skupina (16,18,31,33) má onkogénny potenciál a spôsobuje zmeny v bunkách krčka maternice, ktoré ak sa včas neliečia, môžu sa niekedy zmeniť na rakovinové bunky. Až 70% karcinómov spôsobujú vírusy HPV typu 16 a 18. Niekoľkoročné pretrvávanie infekcie v krčku maternice a vagíne spôsobí zmeny, ktoré vedú k vzniku rakoviny krčka maternice.

Je nesmierne dôležité vedieť identifikovať túto skupinu žien a chrániť pred týmto zákerným onkologickým ochorením.

Základom a samozrejmosťou by mali byť preventívne gynekologické prehliadky s odberom onkocytologického steru. Pokiaľ sa u Vás zachytí „ zlý“ alebo „ zhoršený“ výsledok onkocytologického steru, bude sa tento cytologický ster opakovať v intervaloch 3-6 mesiacov. Je možné, že súčasťou výsledku bude aj zachytený HPV vírus. V období sledovania môžete užívať prípravok Indonal s obsahom látky Indol-3-karbinol, ktorá dokáže podporovať pozitívnu reakciu ľudského organizmu pri niektorých ochoreniach a napomáha eradikácii HPV vírusu. V takýchto prípadoch je vhodné súčasne preliečiť aj sexuálneho partnera.

Ako blesk z jasného neba Vás môže zasiahnuť informácia, že máte myóm – nezhubný nádor maternice. Až 40% žien v reprodukčnom veku do 50 rokov má myóm. Vo väčšine prípadov ide o náhodný nález, ktorý nemusí na začiatku spôsobovať žene žiadne ťažkosti. Ak by v priebehu času došlo k jeho nárastu, môže sa objaviť silné a nepravidelné krvácanie spojené s chudokrvnosťou. Liečba závisí od mnohých faktorov – lokalizácie – uloženia myómu, jeho eventuálnej rýchlosti rastu, ťažkostiach vyplývajúcich z tlaku myómu na okolité orgány, napr. časté nutkanie na močenie, bolesti pri pohlavnom styku, bolesti a napätie v podbrušku, či pocit nafukovania. Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, či žena má ešte prianie byť tehotná.

Operácia – odstránenie myómu alebo celej maternice je nutné pri pokročilejších stavoch. Z hľadiska budúcej fertility dominuje snaha o zachovanie maternice najmä u mladších žien.

Pri bežnej gynekologickej preventívnej prehliadke Vás môže šokovať aj to, že máte cystu na vaječníku bez toho, aby ste niečo tušili. Existuje niekoľko druhov cýst na vaječníkoch, ktoré môžu dosahovať rozličné rozmery. Od zanedbateľných, ktoré sa len sledujú, až po závažnejšie, ktoré si môžu vyžiadať operačné riešenie.

Skôr, než bude nevyhnutné ľahnúť si na operačný stôl, môže Vám aj v takomto prípade pomôcť Indonal s obsahom látky Indol-3-karbinol. Jeho užívanie je vhodné aj z hľadiska prevencie recidívy – opakovania sa ochorenia, ktoré ste už prekonali alebo si vyžiadalo operačný prístup. Sú to napr. stavy po konizáciách, po myomektómiách – odstránenie myómu alebo po odoperovaní niektorých druhov cýst na vaječníkoch.

MUDr. Petra Oťapková – Vlčková PhD. , gynekologička

Spločnosť SYNERGIA PHARMACEUTICALS, s.r.o. bola založená v roku 2004. Hlavnou činnosťou je distribúcia a výroba medicínskeho materiálu a zariadení. Najnovšou aktivitou je výroba výživového doplnku Indonal® a predaj výživových podplnkov, produktov pre krásu a zdravý životný štýl prostredníctvom portálu www.skladzdravia.sk.

Viac informácií o produktoch Indonal na www.indonal.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať