Zdravotné problémy spojené s astmou aj pozitívnym testom na COVID-19 nezabránili Američanovi Noahovi Lylesovi štartovať vo finále behu na 200 metrov na olympijských hrách v Paríži a v zisku bronzovej medaily.
Lyles mal podľa jeho trénera Lanca Braumana bežať finále údajne s teplotou 102 stupňov Fahrenheita, čiže v prepočte 38,9 °C. Olympijský šampión z Paríža na 100 m si však nemyslí, že súťažil vo vysokej teplote.
Mohol skončiť v nemocnici
„Nemal som viac ako 37,2. Kedykoľvek som predtým mal COVID, nikdy to nebolo o vysokých teplotách. Vždy to bolo o bolestiach tela, zimnici, bolestiach hlavy a chlade,“ povedal Lyles pre The Associated Press.
Viac o téme: Letná olympiáda v Paríži 2024
„Bál som sa však zhoršenia bronchitídy, keď sa k tomu pridala astma. Veľa nechýbalo a musel by som skončiť v nemocnici. Konzultoval som to v zdravotníckom stredisku pri trati. Ak by to bola bronchitída, mohlo sa to preniesť na iných a to by bol problém,“ dodal Lyles.
V škole ho šikanovali
Má povesť prehnane sebavedomého až „sebastredného“ športovca. V tejto súvislosti 27-ročný Američan hovorí, že mnohí nechápu, že je to jeho spôsob na zvýšenie vlastnej hodnoty ako športovca.
Na olympiáde získal bronz, ale od vyčerpania ho museli odviezť na invalidnom vozíku. Americký šprintér priznal koronavírus
Výpočet jeho zdravotných diagnóz z minulosti je celkom pestrý. Spolu s astmou Lyles priznal, že mal problémy aj s dyslexiou, úzkosťou, depresiou, poruchou pozornosti a hyperaktivitou.
„To všetko vo mne zanechala šikana. V škole ma šikanovali. Bolo to veľmi ťažké, nebol som tradičný študent a nedarilo sa mi. Ťažko som sa s tým vyrovnával, lebo v nastavenom školskom systéme mi dali pocítiť, že som hlúpy. Mal som pocit, že nemám žiadnu cenu,“ doplnil šesťnásobný majster sveta na 100, 200 a 4x 100 m.
Pomohla mu matka
Náročné životné chvíle sa Lylesovi podarilo preklenúť aj s pomocou matky. Počas rozhovoru hovoril aj o svojej novej športovej vízii, do ktorej sa zapojila jeho mama Keisha Caine Bishopová, ktorá narozprávala 30-sekundový šot o svojom synom.
Zostane gymnastke Chilesovej bronz? USA sa nepozdáva verdikt Športového arbitrážneho súdu a podáva odvolanie
„Kritizovať druhého je ľahké, to dokáže každý. Ísť však za tým človekom a pomôcť mu, to si už vyžaduje odvahu. Viem, že ľudia zvonku vidia jeho sebavedomie ako namyslenosť, ale čo chceme od ľudí? Je mi z toho smutno, že musia kritizovať niekoho, kto má veľké ciele a dáva ich na prvé miesto. Je lepšie mať ciele a ísť za nimi aj keď to nemusí vyjsť, ako celý život sedieť doma a premýšľať nad sebou,“ uviedla Bishopová.
Prioritou je Tokio
Lyles opúšťal olympijský Paríž už s negatívnym testom na COVID-19 a jasnou víziou do budúcnosti. Priorita budú budúcoročné majstrovstvá sveta v Tokiu, chce sa však viac angažovať aj v hudbe, móde, chce riešiť kúpu domu a prehĺbiť vzťah s jamajskou šprintérkou Junelle Bromfieldovou.
Záverečný ceremoniál olympiády v Paríži: Tom Cruise lietal a vystúpil aj Snoop Dogg (foto)
„Som nadšený, keď vidím, kam ma až môže zaviesť moja cesta. A tiež mám dobrý pocit z božích plánov, ktorých som súčasťou. On premýšľa oveľa ďalej ako ja,“ doplnil Lyles.