KOŠICE 5. júna (WEBNOVINY) – Ohrozenie Košíc už nie je akútne, konštatoval Krajský krízový štáb na dnešnom popoludňajšom rokovaní. Postupne by malo dochádzať k znižovaniu vypúšťania vody z Ružína. Bola vyhodnotená informácia primátora Košíc o aktuálnom stave v meste. Zástupca košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskej podniku informoval o aktuálnom stave prítoku do vodnej nádrže Ružín a kapacite vodného diela. V súčasnosti dosahuje odtok 420 m3/s. Podľa vodohospodárov Ružín v týchto dňoch dosiahol historické hodnoty objemu hlavného prítoku do nádrže. Prítok dosiahol hodnotu až 613 m3/s, pričom doterajšie maximum bolo zaregistrované v hodnote 540 m3/s. Prevádzkovateľovi vodnej nádrže sa podarilo „stlačiť“ prítok 613 m3/s na odtok 500 m3/s, aby nedošlo k závažnému ohrozeniu Košíc. Hladina Hornádu pri Kysaku kulminovala dnes ráno šiestej na úrovni 520 cm a do štvrtej popoludní klesla na 487
„Krajský krízový štáb konštatoval, že ohrozenie mesta už nie je akútne a postupne bude dochádzať k znižovaniu vypúšťania vody z Ružína a stabilizácii povodňovej situácie v meste,“ uviedla členka štábu Edita Vojtová. Na základe priaznivého vývoja na toku Hornád a uplynutia dôvodov vyhlásenia evakuácie predseda krízového štábu Peter Derevjaník na popoludňajšom zasadaní rozhodol o ukončení krátkodobej evakuácie ohrozených obyvateľov košických mestských častí Ťahanovce – obec, Džungľa, Sever a Krásna nad Hornádom. Naďalej sa však vykonávajú aktivity v súvislosti s povodňovou situáciou v mestských častiach v súčinnosti s príslušnými zložkami. Dnes podvečer sa výpadkom elektriny a možným technickým riešením dodávky pre obyvateľov košickej mestskej časti Nad Jazerom bude zaoberať minister hospodárstva.
Krízový štáb vyhodnotil situáciu aj na ostatných tokoch v Košickom kraji. Stúpajúcu tendenciu aj naďalej vykazujú toky Torysa, Bodrog, Trnávka aj Ondava. Podľa informácií na stránke SHMU je tretí stupeň povodňovej aktivity ešte na väčšine veľkých riek, na horných tokoch už dochádza k výraznejším poklesom a väčšina riek má už za sebou aj kulmináciu hladín. Ondava pri Horovciach dosahovala dnes o štvrtej popoludní 703 cm a stále ešte stúpa. Klesať začal Laborec a Uh je dokonca už na prvom stupni. Zato Latorica ešte stúpa, rovnako aj Bodrog, ktorého hladina o šestnástej dosahovala 913 cm. Ako dnes popoludní informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková, je uzavretá cesta na Zemplíne pri Oboríne-Kucanoch i v úseku Zdoba – Byster, a na viacerých miestach na Spiši i okrese Košice – okolie.
„Situácia na cestách sa pomaly stabilizuje. Väčšina obmedzení kvôli zaplaveným, podmytým cestám a zosuvom pôdy však ostáva v platnosti, pretože voda ešte nezačala klesať. Stále je uzavretá cesta Čaňa – Ždaňa, Nižná Hutka – Nižná Myšľa, Košice – Družstevná pri Hornáde -Trebejov – Kysak – Malá Lodina – Ružín, ako aj cesta do Ploského. Vážna situácia je na ceste III. triedy Zdoba – Byster. Cesta bola uzavretá, keďže pri Sadoch nad Torysou sa pretrhla hrádza Torysy a zaliala komunikáciu,“ uviedla Bobríková.
Na južnom Zemplíne Správa ciest samosprávneho kraja v sobotu predpoludním uzavrela cestu II. triedy 552 Kucany – Brehov. Na komunikáciu sa vyliala Ondava. Uzavretá ostáva komunikácia Malčice – Hradištská Moľva. Naopak, na Sobranecku sa po niekoľkých dňoch podarilo sprejazdniť cestu Sejkov – Kristy – Jenkovce.
Na Spiši sa situácia pomaly upokojuje, uzávery ciest však zatiaľ ostávajú v platnosti. Pokles cesty a zosuv svahu nad ňou nedovoľuje sprejazdniť cestu Prakovce – Helcmanovce, obmedzenia platia pre Gelnicu a Thurzov. „Prepadnutý most na hlavnej ceste pri spišskonovoveskom Embracu má byť dočasne nahradený pontónovým, takže doprava na hlavnom ťahu mohla byť obnovená,“ uviedla Bobríková.
Doplnila, že autobusová doprava na území Košického kraja je zabezpečená s určitými dopravnými obmedzeniami, o ktorých informujú dopravcovia – SAD Michalovce a Eurobus Košice.
SITA