Bratislava, 17.10.2017 ( WBN/PR ) – Zmena klímy je vedecká skutočnosť so zreteľnými následkami na našu planétu, ktorá ohrozuje ľudské zdravie, miesta, kde žijeme, či udržateľnosť našich sociálno-ekonomických systémov. Medzinárodné vedecké správy už potvrdili, že priemerné globálne teploty v roku 2016 boli najhorúcejšie v doterajších záznamoch.
„Ostrovná krajina Taiwan je silne vystavená najhorším dôsledkom zmeny klímy. V reakcii na globálne výzvy na opatrenia v oblasti ochrany klímy sme zaviedli zákon o znižovaní a správe skleníkových plynov a formulovali národné akčné usmernenia o zmene klímy týkajúce sa toho, ako kontrolovať a znižovať emisie skleníkových plynov,“ povedal Lee Ying-yuan, minister Správy ochrany životného prostredia Čínskej republiky (Taiwanu).
„S cieľom vybudovať kapacitu na výrobu čistej energie na Taiwane a zlepšiť kvalitu ovzdušia stanovila vláda ambiciózny cieľ pre celkovú energetickú zmes zloženú z 20% obnoviteľných zdrojov energie, 50% zemného plynu a s poklesom uhoľného spaľovania na 30% do roku 2025. Medzitým sme tiež novelizovali zákon o elektrickej energii, aby sme podporili rozvoj ekologickej energie.“ Ako ďalej Lee vysvetlil: „Stručne povedané, Taiwan robí všetko pre boj proti zmene klímy v súlade s Parížskou dohodou a snaží sa znížiť uhlíkové emisie na 50% úrovne roku 2005 do roku 2050.“
V priebehu posledných rokov zaujali Taiwanské snahy o podporu recyklácie a znižovania množstva odpadu svetovú pozornosť. V máji 2016 vydal Wall Street Journal článok s názvom „Taiwan: Svetoví géniovia v oblasti likvidácie odpadu“. Poukazuje na to, že Taiwan, kedysi nazývaný ako ostrov odpadov, sa odvtedy stal stelesnením recyklácie a zaradil sa tak medzi prvých troch svetových lídrov v iniciatívach na podporu kruhovej ekonomiky.
Vedúca predstaviteľka Taiwanu, prezidentka Tsai Ing-wen sa zaviazala, že jej krajina bude vytrvalou pozitívnou silou pri hľadaní a realizácii riešení, ktoré sú tak zúfalo potrebné pre zachovanie našej planéty pre budúce generácie.
„Vďaka bilaterálnym dohodám a mnohostrannej spolupráci Taiwan už dlho ticho premýšľa o plnení svojej úlohy zodpovedného člena medzinárodného spoločenstva.“ Minister Lee ďalej zdôraznil: „Nechceme nič viac než pracovať s inými krajinami a robiť všetko čo je len možné urobiť na ochranu planéty.“