V procese so zločineckou skupinou takáčovcov vytýčil súd ďalších 12 pojednávaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Justícia, Legislatíva, Spravodlivosť, Súdy, Váhy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V rámci súdneho procesu s údajnými členmi zločineckej skupiny známej ako takáčovci Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil ďalších 12 termínov hlavného pojednávania. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, pojednávania sa majú uskutočniť v období od augusta do októbra. Súd prípad prejednáva od konca októbra 2021.

Obvinení z vydierania aj ovplyvňovania výpovedí

Prokuratúra v tomto prípade pôvodne podala obžalobu na 16 osôb pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ale aj vydieranie, hrubý nátlak alebo poškodzovanie cudzieho majetku.

K predmetnej trestnej veci neskôr pripojili aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R., ktorý podľa orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňoval výpovede svedkov v trestných konaniach v prospech skupiny. Momentálne sú však dvaja obžalovaní vylúčení na samostatné konanie.

Cítia sa nevinní

Všetci obžalovaní na začiatku procesu na jeseň 2021 pred súdom vyhlásili, že sú nevinní. Výnimkou bol len Pavol K., ktorý priznal vinu v bode 1 obžaloby, teda založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.

Obžalovaný vyhlásil, že skutok ľutuje a vo veci ďalších aktivít, ktoré sú mu kladené za vinu, sa cíti nevinný. Obžalovaný Henrich S. sa v niektorých bodoch odmietol vyjadriť, v iných sa cítil nevinný.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným šéfom skupiny Ľubomír K., prezývaný Kudla. Ten si momentálne odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího a čelí tiež obžalobe v aktuálnom procese. Národná kriminálna agentúra podnikla voči členom skupiny v roku 2017 akciu Aladin a následne v roku 2019 aj akciu Apač.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján TakáčJozef SurovčíkRóbert PálaRoman Krajčí
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd v Pezinku