Obrazom: V Riu zhasol oheň, paralympiáda sa skončila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záverečný ceremoniál - Letná paralympiáda Rio de Janeiro
Športovci počas záverečného ceremoniálu letnej paralympiády 2016. Rio de Janeiro, 18. septembra 2016. Foto: Simon Bruty/OIS, IOC via AP

RIO DE JANEIRO 19. septembra (WebNoviny.sk) – V Riu de Janeiro sa v nedeľu večer skončili XV. paralympijské hry. Vyše 4300 zdravotne hendikepovaných športovcov zo 160 krajín bojovalo 11 dní v britskej metropole o 529 medailových kompletov. Najúspešnejší boli Číňania, ktorí si celkovo vybojovali 239 vzácnych kovov (107 – 81 – 51). Slovenská 29-členná výprava sa v Brazílii dostala na pódium pre medailistov jedenásťkrát, až päťkrát zaznela aj slovenská hymna.

Paralympiáda 2016

Slovenskú vlajku niesla Veronika Vadovičová

Záverečný ceremoniál s názvom Hudba všetkých farieb a tónov z celej Brazílie nemal výraznú hlavnú hviezdu. Na slávnom štadióne Maracana vystúpili stovky účinkujúcich a v hľadisku boli desiatky tisíc divákov.

Obrazom: Záverečný ceremoniál letnej paralympiáda v Riu de Janeiro

Brazílsku národnú hymnu na začiatku zaspieval nevidiaci tenorista a pianista Saulo Lucas, ktorý je postihnutý aj autizmom. Vzápätí vypochodovali na plochu štadióna vlajkonosiči so zástavami všetkých 160 zúčastnených krajín. Slovenskú vlajku niesla dvojnásobná paralympijská víťazka z Ria športová strelkyňa Veronika Vadovičová. Športovci na rozdiel od úvodného ceremoniálu nenastupovali za svojou vlajkou, ale všetci na plochu štadióna prišli už pred začiatkom ceremoniálu.

Časť programu bola venovaná ukážkam krásy a rozmanitosti brazílskej fauny a flóry, všetko počas vystúpenia brazílskych spevákov. Nechýbalo poďakovanie dobrovoľníkom, po ktorom nasledovala časť o odvahe či inšpirácii.

O štyri roky sa oheň rozhorí v Tokiu

Paralympijskú vlajku za zvukov hymny hendikepovaných športovcov spustili zo stožiara príslušníci hasičkého zboru zo svetoznámej lokality Copacabana. Starosta Ria Eduardo Paes ju prostredníctvom prezidenta Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Philipa Cravena odovzdal guvernérke japonského Tokia Juriko Koike.

Nasledovalo vztýčenie japonskej vlajky za zvukov národnej hymny usporiadateľskej krajiny nasledujúcej paralympiády. Ešte pred oficiálnymi príhovormi dostalo šancu na svoju prezentáciu Tokio, ktoré už v roku 1964 hostilo v poradí druhú paralympiádu.

Príhovoru šéfa IPC Philipa Cravena dominovali poďakovania všetkým, ktorý sa podieľali na organizácii PH 2016, nezabudol však ani na smutného hrdinu hier – iránskeho cyklistu Bahmana Golbarnezhada. Ten v sobotu podľahol zraneniam, ktoré utrpel počas pádu v cestných pretekoch kategórie C4-5.

Paralympijský oheň, ktorý od 7. septembra horel v Riu de Janeiro, definitívne vyhasol po 22.00 h miestneho času (3.00 h SELČ už v pondelok ráno).

Záverečný ceremoniál ukončila obrovská tanečno-hudobná párty a tradičný ohňostroj. Mnoho hendikepovaných športovcov však Maracanu opustilo ešte predtým, keďže rovnako ako počas otváracieho ceremoniálu sa spustil nad Riom dážď, obloha tak akoby symbolicky plakala za skončenými PH 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Vadovičová