Obrazom: Rómovia prehltli strach, podelili sa o svoju krv

Rómovia darovali vzácnu tekutinu
Sprava: Vedúca lekárka NTS v Prešove Jana Leško-Andraščíková a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák počas odberu krvi na pracovisku Národnej transfúznej služby (NTS) SR vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov v rámci podujatia Kvapka rómskej krvi. Prešov, 21. júl 2015. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 21. júla (WEBNOVINY) – Na prešovské pracovisko Národnej transfúznej služby do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove prišlo v utorok mimoriadne veľa darcov. Zvláštnu posilu tvorilo niekoľko desiatok Rómov, ktorí sa zapojili do aktivity Kvapka rómskej krvi.

Obrazom: Rómovia darovali v Prešove krv

Už zhruba rok ju na Slovensku organizuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Podľa jeho slov začínali v Banskej Bystrici, nasledovali Košice. Utorňajšia akcia je v poradí šiestou a doteraz sa zapojilo okolo 150 Rómov. Do Prešova prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu Rómovia z Prešovského aj Košického kraja.

Rómovia prekonávajú svoj strach

Peter Pollák uviedol, že sám darovať krv nemôže, lebo mal v detstve žltačku. Ale je rád, že túto výzvu opätovne prišlo podporiť mnoho Rómov. „Verím, že ľudia na Slovensku pochopia, že v žilách Rómov koluje taká istá krv, ako v žilách ostatných občanov tejto krajiny. Neexistuje biela ani čierna krv, všetkým nám v telách koluje rovnako červená krv,” povedal rómsky splnomocnenec. V tejto aktivite chcú pokračovať celé leto. Najbližšie 4. a 5. augusta v Levoči a v Spišskej Novej Vsi.

Rómovia darovali vzácnu tekutinu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Pollák ďalej povedal, že Rómovia majú často strach prísť prvýkrát darovať krv. Do aktivity zapojili na začiatku hlavne ľudí, ktorí pracujú ako terénni sociálni pracovníci, rómske občianske hliadky, asistenti učiteľa a zdravotní asistenti v rómskych osadách.

Časom sa ukázalo, že už nie sú jednorazovými darcami a prichádzajú darovať krv opakovane. Občas sa im podarí nahovoriť aj ďalších ľudí z komunity a dá sa povedať, že sa im podarilo zlomiť v nich strach. V niektorých regiónoch prichádzajú Rómovia darovať krv iba na tieto organizované akcie, inde už prelomili bariéru a chodia aj individuálne. Práve v letnom období chcú byť Rómovia aktívnejší, lebo prázdniny sú obdobím, keď krv najviac chýba.

Lekárka sa potešila vojakom i Rómom

Medzi utorňajšími darcami bol aj Miroslav Mucha z Kamennej Poruby v okrese Vranov nad Topľou, ktorý patrí k prvodarcom. Ako uviedol, strach nemal. Doteraz ho nenapadlo ísť darovať krv, lebo to nebolo u nich zvykom. Nechal sa zlákať a má z toho dobrý pocit, že pomohol druhým.

Rómovia darovali vzácnu tekutinu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Zdravotný asistent Rudolf Rusňák z Košíc prišiel darovať krv už po štvrtý raz. „Naša krv je taká istá, ako každého iného človeka na tomto svete,” povedal. V jeho partii boli štyria rómski zdravotníci, medzi ktorými mali jednu ženu, prišli z Košíc, Keceroviec, Moldavy nad Bodvou a Sokoľa.

Vedúca lekárka prešovskej transfúznej stanice Jana Leško-Andraščíková sa iniciatíve Rómov veľmi teší, lebo v lete vo všetkých nemocniciach krv chýba. Mesačne tu majú v priemere okolo tisíc darcov. V lete je ich menej, lebo veľkú skupinu darcov tvoria študenti, ktorí sú teraz na prázdninách. Aktuálne im chýba skupina A (plus aj mínus) a všetky negatívne skupiny. Rady darcov v Prešove prišli v utorok posilniť aj vojaci, ktorým sa vedúca lekárka rovnako potešila.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pollák