BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Občania môžu poslať Ústavnému súdu SR odkaz týkajúci sa procesu zrušenia Mečiarových amnestií.
Ako v pondelok na brífingu pri bratislavskom pamätníku Roberta Remiáša uviedol predseda občianskeho združenia Nová generácia Tomáš Smutný, odkaz možno zanechať na internetovej stránke www.zrusmeamnestie.sk.
Môžete poslať aj pohľadnicu
Zástupcovia občianskeho združenia ich následne odovzdajú ústavnému súdu. Rovnako odkaz možno zaslať aj prostredníctvom pohľadníc s predtlačenou adresou súdu, ktoré plánuje občianske združenie rozdávať v uliciach.
„Zavlečenie Michala Kováča mladšieho bolo hanebným činom, ale ešte viac amorálne bolo zastavenie vyšetrovania vďaka amnestiám, ktoré udelil Vladimír Mečiar. Navzdory Mečiarovým výrokom, skutok sa jednoducho stal,“ vyhlásil Smutný.
Mečiar amnestoval na dvakrát, prvé rozhodnutie musel upresniť
Amnestie boli podľa Smutného nakoniec pod tlakom verejnosti zrušené, koalícia však podľa neho alibisticky presunula finálnu zodpovednosť na ústavný súd. Ten má na vyjadrenie sa k zrušeniu amnestií ešte 22 dní.
„V mene verejnosti a v mene mladých, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska, vyzývame Ústavný súd SR, aby po smrti prezidenta Michala Kováča a viac ako 20-ročnom trápení matky Róberta Remiáša potvrdil zrušenie amnestii,“ dodal Smutný.
Konanie na súde sa začalo 6. apríla
Konanie vo veci Mečiarových amnestií sa na ústavnom súde začalo 6. apríla 2017. Ústavný súd má na rozhodnutie lehotu 60 dní odo dňa začatia konania, prvým dňom tejto lehoty bol 7. apríl 2017. Jej posledným dňom je 5. jún 2017. „Termín konečného rozhodnutia v danej veci zatiaľ nie je vytýčený,“ odpovedal ÚS na otázku agentúry SITA, či bude zasadanie verejné alebo neverejné.
Poslanci NR SR v marci schválili vládny návrh na zmenu ústavy, ktorý umožní zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Za vládny návrh hlasovalo zo 146 poslancov 124 zákonodarcov.
Podľa schváleného návrhu, zrušenie amnestií či milostí udelených prezidentom SR musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo ho zruší. Ak však ústavný súd neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.
Amnestie udelené bývalým predsedom vlády Vladimírom Mečiarom v pozícii zastupujúceho prezidenta sa týkajú zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny ako aj údajne zmareného referenda o vstupe SR do NATO. Nevzťahujú sa však na vraždu Róberta Remiáša.