Nórska miešaná štafeta získala zlato na MS v biatlone, Slovákov stiahli z trate

Tarjei Bö
Člen nórskej miešanej biatlonovej štafety Tarjei Bö oslavuje zisk zlatej medaily. Foto: SITA/AP

Úvodnú disciplínu na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve ovládli reprezentanti Nórska. Kvarteto Marte Olsbuová Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö potvrdilo úlohu favorita a získalo zlato v miešanej štafete 4 x 6 km. Na druhom mieste skončilo s odstupom 15,6 sekundy domáce Taliansko a z bronzových medailí sa mohli tešiť biatlonisti Česka.

Prvý úsek najlepšie zvládla Olsbuová Röiselandová, ktorá síce minula jeden terč, ale vďaka rýchlemu behu odovzdávala s tesným náskokom pred domácou Lisou Vittozziovou. Z favorizovaných krajín sa trestnému okruhu nevyhla iba Francúzka Julia Simonová, čo sa prejavilo na takmer 75-sekundovom manku. V slovenskom tíme dostala šancu Terézia Poliaková, musela využiť iba jeden náhradný náboj a Veronike Machyniakovej odovzdala štafetu na 22. mieste.

Slabšia bežecká výkonnosť Sloveniek

So streľbou som veľmi spokojná. Príliš som na tým nerozmýšľala, veci som robila automaticky a v dobrom rytme. Bežecky bolo náročne udržať so súperkami, ale som rada za túto šancu. Nepodarí sa mi často bežať s takouto špičkou. Robila som všetko, čo bolo v mojich silách,“ vyjadrila sa Poliaková v rozhovore pre RTVS krátko po dokončení svojho štafetového úseku.

Aj po druhom úseku bolo na čele Nórsko, ale na druhé miesto sa vďaka skvelému výkonu Markéty Davidovej vyšvihlo Česko. Slovenka Machyniaková potvrdila vynikajúcu streleckú bilanciu, no zároveň slabšiu bežeckú výkonnosť. Zostrelila všetkých desať terčov, ale odovzdávala na poslednom klasifikovanom 23. mieste. Manko slovenského tímu bolo napriek streleckému zápisu 0+1 takmer na úrovni štyroch minút.

O víťazovi rozhodla záverečná streľba

Situácia sa po treťom úseku výrazne nezmenila, hoci Tarjei Bö musel použiť dva náhradné náboje. Paradoxne, v čase, keď odovzdal štafetu svojmu bratovi Johannesovi Thingnesovi, dobehol o celé jedno kolo Martina Otčenáša, ktorý tesne pred tým absolvoval svoju streľbu v stoji. Slovenskú štafetu predčasne stiahli z trate, hoci na šiestich streleckých položkách potrebovala iba dva náhradné náboje.

O víťazovi sa napokon rozhodovalo na záverečnej streľbe. V súboji Johannes Thingnes Bö verzus Dominik Windisch bol napokon úspešnejší Nór a v záverečnom bežeckom okruhu si s prehľadom postrážil prvé miesto. Bronzovú pozíciu pre Česko udržal Michal Krčmář, ktorý napokon finišoval s mankom 30 sekúnd na víťazné nórske kvarteto. Zaujímavosťou je, že klasifikovaných bolo iba 16 z 27 štafiet.

Majstrovstvá sveta v biatlone 2020

  • Anterselva (Tal.) – štvrtok

Miešaná štafeta 4 x 6 km: 1. Nórsko (Marte Olsbuová Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) 1:02:27,7 h (0+7), 2. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +15,6 s (0+6), 3. Česko (Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář) +30,8 (0+2), 4. Nemecko (Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Arnd Peiffer, Benedikt Doll) +49,2 (1+10), 5. Ukrajina (Anastasia Merkušinová, Julia Džimová, Arťom Prima, Dmitro Pidručnij) +56,1 (1+7), 6. Rusko (Irina Starychová, Jekaterina Jurlovová-Perchtová, Matvej Jelisejev, Alexander Loginov) +59,4 (0+8), … Slovensko (Terézia Poliaková, Veronika Machyniaková, Martin Otčenáš, Michal Šima) nedokončilo

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Johannes Thingnes BöLisa VittozziováMarkéta DavidováMarte Olsbuová-RöiselandováMartin OtčenášTarjei BöTerézia PoliakováTiril EckhoffováVeronika Machyniaková