Nitra zdolala lídra zo Zvolena, v derby víťazstvo Trenčína

Nitra zvolen
Martin Segľa z HK Nitra (vľavo), brankár Marek Šimko (v strede) a Martin Výborný (vpravo), obaja z Hkm Zvolen, počas 34. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HK Nitra - Hkm Zvolen. Nitra, 4. január 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Výsledky 34. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 3:5 (2:1, 1:4, 0:0)

Góly: 4. Richard Huna (R. Krajči, D. Devečka), 6. T. Troliga (Jozef Mihálik, O. Ďuriš), 32. Róbert Huna (R. Krajči, Richard Huna) – 20. R. Konečný (Holovič, Kutálek), 21. Pálffy (Holovič, R. Školiak), 23. Kutálek (I. Jankovič, R. Konečný), 25. Vyrúbalík (Pálffy, R. Školiak), 30. R. Konečný (Kutálek, Pálffy)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – R. Bednár, Tornay, 1501 divákov

Žilina: Žigárdy (25. Mikoláš) – Harant, D. Devečka, I. Rúfus, Drábek, J. Dlouhý, Leško – Richard Huna, Róbert Huna, R. Krajči – S. Horanský, V. Škoda, T. Varga – Jozef Mihálik, T. Troliga, O. Ďuriš – K. Jass, Valášek, T. Sýkora

Skalica: M. Lipovský – Vyrúbalík, I. Jankovič, Gula, Bobček, Barák, Jaborník, M. Srnec, L. Kozák – Pálffy, R. Školiak, Šátek – Bezúch, Stieler, Martin Sloboda – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Timotej Šille, Klejna

Hlasy:

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Myslím si, že rozhodla posledná polminúta úvodnej tretiny, keď sme inkasovali kontaktný gól. Proti takému kvalitnému súperovi, akým je Skalica, sa nám vypomstilo zahadzovanie šancí. Žiaľ, doplatili sme na našu streleckú nemohúcnosť. Prejavila sa aj v závere pri presilovke piatich proti trom, keď sme hrali málo ofenzívne.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Som rád, že sa nám podarilo nadviazať na dobré výkony zo záveru minulého roka, keď sme v troch zápasoch po sebe zvíťazili. Upozorňoval som hráčov, že víťazstvo nepríde samé, čo sa v prvej tretine aj ukázalo. Našťastie sa nám podarilo dať kontaktný gól a po dohovore v kabíne sme hrali od druhej tretiny to, čo sme chceli. Na konci sme zápas zbytočne zdramatizovali, keď sme boli dvakrát vylúčení, ale napokon sme stretnutie dotiahli do víťazného

I. tretina

Palffy

Žilina už pod vedením trénera Slavomíra Chlebeca a s novým kapitánom Tomášom Harantom začala aktívnejšie.

Hneď v úvodných minútach mali veľké šance Škoda a Horanský.

Tlak domácich vyústil do vedúceho gólu v 4. min z hokejky Richarda Hunu.

Navyše, už o dve minúty zvýšil Troliga na 2:0. Hostia však v záverečnej päťminútovke úvodného dejstva mali viac z hry a 31 s pred sirénou sa presadil Konečný na 1:2 z pohľadu Skaličanov.

II. tretina

Gólovo bohatá bola druhá tretina. Pálffy v 21. min potrestal vylúčenie Troligu a pohodlne zasunul puk do bránky – 2:2. V 23. min Kutálek strelou spomedzi kruhov dostal Záhorákov do vedenia. Prešli ďalšie dve minúty a Vyrúbalík po ideálnej prihrávke od Pálffyho upravil na 4:2 pre Skalicu.

Následne Mikoláš nahradil Žigárdyho v bránke Žiliny. Nového gólmana zanedlho prekonal v presilovke Konečný a hostia viedli už o tri góly. V 32. min Žilina znížila na rozdiel dvoch zásluhou Róberta Hunu.

III. tretina

Záverečná tretina bola najmä o presilovkách, ale ani jedno mužstvo nedokázalo zužitkovať početnú prevahu. Najbližšie ku gólu boli domáci v závere zápasu, nepodarilo sa im však dosiahnuť kontaktný úspech a Skaličania zaslúžene získali tri body.

HC’05 Banská Bystrica – HK Poprad 2:6 (1:4, 1:1, 0:1)

Góly: 13. P. Kopecký (Marcinek), 37. Bambúch (Juraj Sýkora, Češík) – 5. Ľ. Vaic (Jabrocký), 9. Klouda (R. Suchý), 11. Hvila (Vandas, Klouda), 20. Hvila (Vandas, M. Šterbák), 36. Balán (R. Tomas, M. Šterbák), 47. Sabolič (Balán)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – M. Valach, Zvrškovec, 1820 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko (11. Košarišťan) – M. Richter, Novajovský, Kubka, Bambúch, Ketner, Biro – B. Jankovič, Heizer, Ján Sýkora – Lamper, Češík, Juraj Sýkora – P. Kopecký, T. Zigo, Marcinek – Petro, Michal Hlinka

Poprad: Westlund – M. Šterbák, R. Suchý, Jáchym, Kovačevič, Fabian, Špelda, M. Kurali – Vandas, Klouda, Hvila – R. Tomas, Balán, D. Buc – Sabolič, Ľ. Vaic, Jabrocký – Gríger, S. Takáč, Matúš Paločko

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Nastúpili sme v oklieštenej zostave, ale to neospravedlňuje výkon, ktorý sme predviedli. Pripadá mi to, akoby sa hráči spoliehali, že ten zápas niekto za nich vyhrá, že im niekto pomôže a oni sa popritom zvezú. Musia si uvedomiť, že ťahúni mužstva sú preč. Teraz je na nich, aby sa predviedli. Začali sme zakríknuto, dostali sme tri lacné góly a Poprad má skúsené mužstvo, ktoré si takéto vedenie ustráži. Snažili sme sa ešte niečo urobiť s výsledkom, museli sme otvoriť zadné dvierka, a tak Poprad stále hrozil z protiútokov. Som veľmi sklamaný z tohto zápasu a takto si nepredstavujem si, že budeme hrať ďalej. Dnes to bol náš najhorší výkon v sezóne.“

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „Prišli sme do Banskej Bystrice zvíťaziť, čo sa nám aj podarilo. Od začiatku sme boli lepším mužstvom, silnejším s pukom a to aj v presilovkách. Rozhodujúcim momentom bolo, keď sme sa ubránili v oslabení na začiatku druhej tretiny. Dnes sme boli jednoznačne lepší.“

I. tretina

Popradskí hokejisti si pripísali prehru

Domáci Banskobystričania nastúpili už bez štvorice hráčov z NHL a chýbali aj Hudec a Lukacevic, čo bolo na ľade cítiť.

Poprad v prvej tretine dominoval, do vedenia išiel v 5. min Vaicom, ktorý vystrelil spoza kruhu a puk po ľade prešiel k ľavej žrdi za Slipčenka.

V 8. min zvýšil na 2:0 pre hostí Klouda v presilovke tvrdou strelou spoza kruhov a brankára Slipčenka vyhnal z bránky Hvila, ktorý skóroval v 11. min taktiež v presilovke z uhla do odkrytej domácej svätyne aj za prispenia teču Kubku.

Bystričania poslali medzi žrde Košarišťana a znížili v 13. min: vyrazený puk upratal za Westlunda Kopecký – 1:3. „Barani“ si však nepostrážili záver úvodnej tretiny a 51 sekúnd pred klaksónom po Vandasovej akcii zvýšil na 4:1 pre Poprad zblízka Hvila.

II. tretina

V druhej časti nevyužili domáci tri presilovky, z toho takmer minútu o dvoch hráčov. V polovici zápasu išiel sám na hosťujúceho gólmana Ján Sýkora, ale neuspel. Poprad trestal v 36. min opäť v početnej prevahe, po prieniku Tomasa poslal vyrazený puk za mladého bystrického brankára Balán a zvýšil už na 5:1 pre hostí. O minútu neskôr však napokon využili domáci hokejisti presilovku, keď sa od modrej presadil Bambúch.

Na začiatku tretej tretiny Banskobystričania v presilovke zovreli hostí v ich tretine, ale neznížili na rozdiel dvoch gólov. Naopak, udrel Poprad, keď v 47. min peknú prihrávku od Balána využil sám pred Košarišťanom Sabilič blafákom. Podtatranci si v ďalšej časti zápasu udržali štvorgólové vedenie, hrali s chuťou, radosť im mohol trochu pokaziť iba Češík v 59. min – predral sa pred bránku, ale neskóroval.

MHC Mountfield Martin – HC Košice 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 50. Markovič (Zošiak, A. Novotný), 60. Vilkoits (Markovič, A. Novotný) – 10. Marcel Haščák (R. Jenčík, Bulík), 15. Š. Novotný (Marek Slovák, Matúš Chovan), 26. R. Jenčík (M. Takáč, Bulík), 58. Kolba (P. Svitana)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše Michal Novák (Košice) 5+DKZ za údery, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Smrek, 1200 divákov

Martin: Volentier – A. Novotný, Zošiak, Tupý, S. Hriňa, Zukal, J. Perniš, R. Slávik, M. Dvořák – Markovič, Vilkoits, Michal Važan – T. Petruška, M. Hollý, Mikušovič – I. Raček, Murček, A. Themár – Hús, Dírer, Kentoš

Košice: Hylák – Cebák, M. Takáč, Kolba, Štrbák, Martin Chovan, Macejko, Michal Novák, Šeda – Marcel Haščák, Bulík, R. Jenčík – Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan – P. Svitana, T. Marcinko, Jokeľ – Hinďoš, Pašek, Boltun

Hlasy:

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Súperovi sme poľahky darovali po našich chybách vedenie 2:0. Je to škoda, lebo hráči boli pripravení na iný vstup do zápasu. Ten sme napokon v tretej tretine zdramatizovali a škoda toho štvrtého gólu v našej sieti, ale na ´keby´ sa hokej nehrá.“

Milan Staš (tréner Košíc): „Nezačali sme najlepšie, ale vyšli nám dve akcie, po ktorých sme ujali vedenia 2:0. Potom sme už iba kontrolovali hru, dnes nám vyšlo všetko na čo sme siahli. Škoda nervózneho záveru.“

I. tretina

Skalica - Košice

Martinské trápenie pokračovalo aj v prvej tretine piatkového zápasu. „Kosačky“ bojovali, ale na kvalitného súpera z Košíc to nestačilo.

V 3. min schoval Volentier do lapačky puk po Hindošovej strele.

O tri minúty neskôr pálil Slovák z medzikružia iba do domáceho gólmana. Počiatočné skóre sa zmenilo až v 10. min., keď Jenčíkov pokus vyrazil Volentier pred seba a v následnej skrumáži sa pohotovo zorientoval Haščák – 0:1.

Aj druhý gólový zápis patril „oceliarom“. V 15. min sa po naskočení Slávika z trestnej lavice zmocnil puku Novotný a bolo 0:2.

II. tretina

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej tretine. Východniari hrali to, čo potrebovali, a domáci stále ťahali za kratší koniec. V 22. min Murček zle vyriešil prečíslenie dvoch proti jednému, takže hosťujúci brankár Hylák mohol byť spokojný. V 25. min nariadil rozhodca Müllner trestné strieľanie, ale Bulíkov nájazd skončil na Volentierovi.

Gól padol až o 10 sekúnd neskôr, keď Jenčík v presilovke doklepol puk, ktorý sa odrazil od zadného mantinelu – 0:3. V 33. min sa vyznamenal Hylák, ktorý odolal zblízka Mikušovičovi aj Petruškovi. Martinčania sa potom tlačili pred brankára Košíc, ale ten si v 38. min poradil aj s Húsovou tutovkou.

V tretej tretine hostia kontrolovali hru i náskok. V 48. min mohli ešte prikrášliť výsledok Pašek aj Boltun, ale skóre sa nezmenilo. Stalo sa to až v 50. min na druhej strane, keď sa v presilovke presadil Markovič a dostal svoje mužstvo do zápasu – 1:3. Domáci potom bojovali, ale v koncovke sa im opäť nedarilo. Naopak, definitívne rozhodol v 58. min strelou od modrej Kolba. Konečný výsledok spečatil v 60. min opäť v presilovke Vilkoits – 2:4.

HK Nitra – HKm Zvolen 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Góly: 5. Pupák (E. Piatak), 34. Rais (Stümpel, R. Tománek), 36. Jokila (P. König), 48. Ordzovenský (Jokila, Rais), 56. R. Tománek (P. König, Nádašdi) – 16. Podkonický (P. Hraško), 22. J. Mucha (Michal Chovan, L. Jurík), 51. Brabenec (Michal Chovan)

Vylúčení: 4:10 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, Výleta, 3068 divákov

Nitra: M. Laco – Ordzovenský, Rais, Nádašdi, P. König, M. Bača, Vosátko, F. Kuzma, Trefný – M. Kováčik, Jokila, Mašlonka – R. Tománek, Stümpel, Martin Segľa – Podstavek, E. Piatak, Pupák – Kmeč, Bene, Hrnka

Zvolen: M. Šimko – P. Hraško, Juraško, Pichnarčík, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, M. Pospíšil, Ihnaťo – Puliš, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – P. Zuzin, M. Jurík, Čanky – Méry, Ľ. Zuzin, Martin Ďaloga

Hlasy:

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Zvolen suverénne vedie tabuľku a my sme sa naň zodpovedne pripravili. Snažili sme sa súperovi vnútiť náš štýl hry, čo sa nám podarilo. Mali sme viac šancí a od stavu 1:2 sme už hrali veľmi dobre. V druhej tretine sme si utvorili tlak, ktorého výsledkom boli góly. Vývoj stretnutia sa nám podarilo otočiť a potom uhájiť víťazstvo.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Domáci hráči boli silní s pukom na hokejkách a aj potrebne agresívni. V tomto nás vyškolili. Dnes rozhodli presilovky. My sme mali veľa vylúčených, čo by sa nám nemalo stávať.“

I. tretina

Šláger 34. kola sa hral vo výbornej atmosfére. Od úvodných minút bol k videniu atraktívny hokej a diváci na šance dlho nečakali.

Po viacerých sľubných príležitostiach na oboch stranách sa vedenia ujala domáca Nitra. V nájazde dvoch proti jednému dorazil Piatakovu strelu Miroslav Pupák – 1:0.

V prvej časti mali viac z hry zverenci Antonína Stavjaňu, no ďalšie šance premeniť nedokázali. Naopak v 16 minúte inkasovali, keď sa z ostrého uhla presadil Podkonický a bolo 1:1.

II. tretina

Domáci začali ofenzívne aj druhú tretinu. Hrnka sa na okamih ocitol sám pred brankárom Šimkom, no zblízka ho neprekonal. V 22. minúte využil presilovku po vylúčení Jokilu obranca Mucha a Zvolenčania prvýkrát v zápase viedli – 1:2. Domáci pridali na aktivite, vytvorili si niekoľko šancí, no ujala sa až strela obrancu Raisa v 34. minúte.

O dve minúty na to už Nitra znovu viedla. Fín Jarmo Jokila z ostrého uhla prekvapil Šimka a za stavu 3:2 išli mužstvá do kabín. Nič na tom nezmenila ani veľká príležitosť Podkonického v posledných sekundách druhej časti.

V tretej tretine hostia chceli otočiť skóre vo svoj prospech a ich aktivita bola vysoká, ale v 48. min inkasovali, keď sa zblízka presadil domáci obranca Ordzovenský – 4:2. Ani za nepriaznivého stavu Zvolenčania neskladali zbrane.

V 51. min ich vrátila do hry presilovka piatich proti trom a v nej gól Brabenca, ktorý dorazil puk do bránky po Chovanovej strele – 4:3. Hostia v závere stupňovali svoj tlak a Nitra hrozila najmä z brejkov. V 56. min dal napokon definitívnu podobu výsledku Tománek, ktorý využil presilovku Nitry – 5:3.

Dukla Trenčín – ŠHK 37 Piešťany 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 10. Sojčík, 37. Lelkeš (Tybor, Pozník), 64. Tybor (Sojčík) – 9. R. Filip (H. Ručkay, Mišura), 30. Mertel (Lisoň, Šišovský)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Brath, P. Tvrdoň, 2600 divákov

Trenčín: Kristín – J. Koma, Imrich, Vizváry, Pozník, T. Bokroš, E. Bednár, od 21. Nemčík – O. Mikula, Marosz, Jakub Gašparovič – Tybor, Lelkeš, Sojčík – Martin Filo, T. Klíma, F. Nemček – Jakúbek, O. Rusnák, Otčenáš

Piešťany: T. Tomek – Drgoň, V. Urban, Škadra, R. Filip, Brňák, Cuník, A. Hruška, Bučka – T. Melichárek, V. Nemec, S. Saliji – Stupka, Mišura, H. Ručkay – Haring, Peško, Chylo – Lisoň, Mertel, Šišovský

Hlasy:

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Dramatický duel sa hral vo výbornej atmosfére a celé derby sa nieslo v bojovnom duchu. Vyrovnané stretnutie sme dokázali rozhodnúť v predĺžení rýchlym protiútokom po najkrajšej akcii celého zápasu. Toto víťazstvo nás, samozrejme, veľmi teší.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „V tomto zápase sme síce dvakrát viedli, ale počas prvých dvoch tretín mali domáci o niečo navrch, pretože lepšie korčuľovali a hrali dôraznejšie. Z našej strany bola najlepšia tretia tretina, nedokázali sme však premeniť šance a v následnom predlžení sme z prečíslenia dostali rozhodujúci gól. Možno to chcelo z našej strany viac trpezlivosti.“

I. tretina

Trencin piestany

V derby nasadili obaja rivali od začiatku solídne tempo a akcie sa striedali na oboch stranách. Ako prví skórovali hostia: v 9. min Filip delovkou od modrej čiary zužitkoval presilovku. Piešťany sa však tešili iba krátko, pretože už o minútu Sojčík nekompromisnou strelou z medzikružia vyrovnal a boj o každú piaď ľadu mohol pokračovať.

II. tretina

V druhej tretine pribudlo do prejavu mužstiev viac opatrnosti, rodilo sa čoraz menej nebezpečných situácií pred brankármi. V 30. min zostal medzi kruhmi nepokrytý Mertel, ktorý mal dostatok času i priestoru a opakovanou strelou z otočky vrátil Trenčanom stratený tesný náskok. Pozorné obrany prevládali nad útočnou tvorivosťou, ale v 37. min sa aj domácim podarilo opäť skórovať: Lelkeš vyrovnal na 2:2.

Keď v tretej časti obaja brankári predviedli niekoľko efektných zákrokov a nepripustili zmenu na gólovom účte, vyrovnaný a takticky vedený duel došiel až do predĺženia, hoci Trenčín hral v záverečnej dvojminútovke riadneho času presilovku. Rozhodnutie padlo až v 64. min po bleskovom protiútoku a kombinácii Sojčíka s Tyborom, ktorý zabezpečil domácim víťazstvo.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových zápasoch 34. kola:

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanMichal HlinkaRichard HunaRóbert Huna