Nitra začala finále lepšie, 'baranov' zlomila v presilovkách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
HK Nitra – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica
Filip Bajtek z HK Nitra (vpravo) počas 1. zápasu finále play-off slovenskej hokejovej Tipsport ligy 2015/2016 medzi HK Nitra – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica. Nitra, 12. apríl 2016. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Po prvom zápase finále Slovnaft play-off slovenskej hokejovej Tipsport ligy Nitra vedie nad Banskou Bystricou 1:0. Nitrania v utorok večer využili výhodu domáceho prostredia a zdolali Banskobystričanov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0).

Vo vyrovnanom a herne kvalitnom zápase domáci rozhodli o svojom triumfe dvoma presilovkými gólmi v tretej tretine. Najprv v 44. min obranca Jameson Milam posunul Nitru do vedenia 2:1 a predčasné rozhodnutie priniesol gól Mareka Slováka v 56. min pri vylúčení Milana Kytnára.

„Dostali sme dva góly v oslabeniach, dokonca jeden aj v našej presilovke. Na tomto budeme musieť popracovať. Celkovo sme nepodali taký výkon ako v Košiciach a budeme sa musieť zlepšiť. V závere sme dostali päťminútový trest a ďalší gól a už sa s tým nedalo veľa robiť. Celkovo nám v tomto zápase chýbal pohyb,“ uviedol tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh pre RTVS.

Nitriansky kormidelník Antonín Stavjaňa zápas zhodnotil takto: „Gól v oslabení nám pomohol, boli sme živší ako súper. Po druhej tretine, v ktorej sa hostia zlepšili, sme si s našimi hráčmi pripomenuli, ako máme hrať, aby nám to prinieslo žiadaný výsledok a vyplatilo sa. Čo sa týka faulu Kytnára na Podhradského, za úplne rovnaký zákrok dostal pred časom Martin Bača trest, tuším, na desať zápasov. Som zvedavý, či bude teraz disciplinárka konať rovnako.“

Druhý zápas série hranej na štyri víťazstvá sa hrá v stredu 13. apríla opäť v Nitre so začiatkom o 19.30 h.

Hokej – Slovnaft play-off Tipsport ligy 2015/2016 – finále – prvý zápas (hrá sa na štyri víťazstvá) – utorok:
HK Nitra – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) – /stav série: 1:0/

Góly: 11. Kutálek (Beca, Mezei), 44. Milam (Laliberté, Ordzovenský), 56. M. Slovák (Milam, Laliberté) – 31. Hvila (Šmach, Bast)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Kytnár (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: Lauff, Kubuš – M. Korba. Gajan, 3600 divákov

Zostavy:

Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Podhradský, F. Kuzma, Baker, Milo, P. König – Stloukal, M. Slovák, Laliberté – Kutálek, Beca, H. Ručkay – Bajtek, J. Štefanka, Macík – Pupák, Bene, Piačka

Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, Šmach, Ivan Majeský, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Bajaruns, Sandgren – Majdan, Bast, R. Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bezúch, Handzuš, Bortňák

I. tretina

Úvodné minúty pripomínali šachovú partiu, ale čoskoro začali mať domáci viac z hry. Nitrania ktorí nastúpili bez produktívneho útočníka Blackwatera, v útoku zbytočne nekombinovali a nahadzovali puky do predbránkového priestoru, kde boli nebezpeční. Prvú presilovku však hrala pri vylúčení Ručkaya Banská Bystrica a v 9. min rozkrútila pred domácou bránkou poriadnu kolotoč.

Paradoxne však gól padol na druhej strane a krásny. V rýchlom protiútoku a ukážkovej spolupráci Becu s Kutálkom druhý menovaný zakončil do prázdnej bránky – 1:0. Bol to ôsmy Kutálkov gól v play-off. Vzápätí si zahrali prvýkrát presilovku Nitrania a americký obranca Milam z dobrej pozície vyskúšal pozornosť krajana Bacashihuu.

Druhý gól Nitry bol na spadnutie aj v 14. min, keď strelu Ručkaya zastavila až žŕdka hosťujúcej bránky. V závere prvej tretiny mal ešte príležitosť Štefanka, ale skóre sa už v úvodnej časti hry nezmenilo.

II. tretina

Aj presilovku na začiatku druhej tretiny zahrali hostia dobre, ale opäť nedali gól. Tentoraz však aspoň neinkasovali. Banskobystričania boli aj naďalej aktívni a odmeny sa dočkali v polovici zápasu, aj keď gól to bol dosť šťastný.

Puk sa po strele Šmacha odrazil od korčule Hvilu do bránky Nitry. Keďže to nebol vedomý zásah korčuľou, gól bol uznaný. V 34. min mohli hostia ísť do vedenia, ale v prečíslení dvoch proti jednému Majdan mieril len do žŕdky. Ďalšiu žŕdku pridal, tentoraz na domácej strane, na začiatku tretej tretiny Štefanka.

III. tretina

V 43. min šiel druhýkrát v zápase na trestnú lavicu Handzuš a domáci to potrestali. Obranca Milan strelou bez prípravy od modrej prestrelil všetko pred sebou vrátane Bacashihuu – 2:1. V 51. min mal tutovku na hokejke Macík na 3:1, ale Bacashihua bol proti. Na opačnej strane prakticky z protiútoku mohol vyrovnať Lunter, ani on neuspel.

Päť minút pred koncom tretej tretiny bystrický kapitán Kytnár tvrdým zákrokom poslal na ľad Podhradského a v zápase predčasne skončil. Nastala päťminútová presilovka Nitry a v nej už po niekoľkých sekundách po peknej kombinácii domácich predčasné rozuzlenie z hokejky Slováka – 3:1.