NHL: Hossa a Kopecký bodovali v St. Louis

Marian hossa
Slovenský hokejista Marián Hossa (zľava) v zápase proti St. Louis Blues. St. Louis, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

NEW YORK 22. februára (WEBNOVINY) – V pondelkových stretnutiach zámorskej hokejovej NHL sa predstavila na ľade trojica Slovákov. Na víťazstve chicagských „jastrabov“ v St. Louis, ktorému stále chýba zranený gólman Jaroslav Halák, sa podieľala aj slovenská ofenzívna dvojica Marián Hossa a Tomáš Kopecký. Chicago prehrávalo po prvej tretine 0:2, no ich štvorgólový útočný uragán v druhej tretine im priniesol víťazstvo. Na prvý gól Stalberga prihrával Tomáš Kopecký. Na druhý zásah Bollanda pre zmenu Marián Hossa. Hoci „bluesmani“ gólom Pietrangela ešte stretnutie v poslednej tretine zdramatizovali, víťazstvo „jastrabov“ potvrdil gólom do prázdnej bránky pri power play domácich štyri desatiny sekundy pred záverečnou sirénou Marián Hossa. Tridsaťdvaročný Hossa zaznamenal 13. gól a 21. asistenciu v sezóne, počas 16:38 min na ľade nazbieral aj dve „plusky“ a tri strely na bránku St. Louis. Dvadsaťdeväťročný Kopecký si pripísal počas 8 minút na ľade 23. asistenciu a celkovo 32. bod, ako aj jednu „plusku“. V bránke domácich sa predstavil Ben Bishop, ktorý chytal len štvrtý zápas v NHL a naposledy stál v bránke 18. decembra 2008. Nevydržal v nej do konca stretnutia, keď ho po štvrtom góle vystriedal Ty Conklin. „Bluesmani“ ťahajú aktuálne najdlhšiu sériu v NHL bez zápasu prehratého „na nulu“. Od 16. decembra 2009, kedy ich naposledy „vynulovalo“ práve Chicago, to už je 108 duelov.

V drese New York Islanders, ktorí zdolali Floridu Panthers 5:1 najmä vďaka hetriku Matta Moulsona, sa objavil aj obranca Milan Jurčina. Dvadsaťsedemročný rodák z Liptovského Mikuláša odohral viac ako 19 minút, no do štatistík sa nezapísal. Moulson strelil v ostatných dvoch zápasoch 5 gólov, Islanders odohrali už deviate stretnutie po sebe, v ktorom zaznamenali aspoň tri góly. Dvadsaťsedemročný Moulson svojim druhým kariérnym hetrikom dokázal, že góly vie strieľať nielen svojím rodinným príslušníkom. V sobotu totiž dvakrát prekonal svojho švagra Jonathana Quicka v bránke Los Angeles. Pondelňajší súper Tomáš Vokoun nemá voči nemu žiaden príbuzenský vzťah. „Naším cieľom je získať v zostávajúcej časti sezóny čo najviac víťazstiev. Letíme akoby pod radarom. Každý rozpráva len o Devils, no aj my hráme dobre. Možno ešte pár tímov v tabuľke preskočíme,“ skonštatoval Moulson. „Ostrovania“ sú stále vo Východnej konferencii pätnásti, no od New Jersey ich delí jediný bod a od dvojice Toronto, Florida štyri.

V Pittsburghu sa predstavili dvaja washingtonskí hrdinovia. Jeden z ruským a druhý s českým pasom. Alexander Ovečkin strelil v 37. min v presilovke jediný gól stretnutia, gólman Capitals Michal Neuvirth zlikvidoval všetkých 39 striel na svoju bránku. „Tučniaci“ začínajú mať z Washingtonu komplex, nedokázali mu streliť gól už 157:47 min. Naposledy sa to podarilo Jevgenijovi Malkinovi v novoročnom Winter Classic. Neuvirth si pripísal tretie čisté konto v sezóne, druhé po sebe proti Pittsburghu, keď stál v bránke aj 6. februára pri víťazstve 3:0. Expertom na Pittsburgh je aj tréner Washingtonu Bruce Boudreau, ktorý ma proti Penguins bilanciu 10-1-3. Pittsburgh z ostatných ôsmich vzájomných zápasov zvíťazil len dvakrát a získal 5 bodov.

Výsledky pondelkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York Islanders – Florida 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Góly: 8. Moulson (Tavares, Hamonic), 15. Moulson (Parenteau, Hamonic), 21. Martínek (Nielsen), 27. Josh Bailey (Comeau, A. MacDonald), 58. Moulson (Hillen, Konopka) – 51. Santorelli (Garrison, D. Wideman).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Hamonic 5 +10 min za bitku – S. Bernier 5 min za bitku, Weiss 5+ DKZ za faul lakťom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:21. Brankári: Montoya – Vokoun. Diváci: 13 729

St. Louis Blues – Chicago Blackhawks 3:5 (2:0, 0:4,1:1)

Góly: 16. McDonald (P. Berglund, Pietrangelo), 17. Boyes (Oshie, B. Winchester), 49. Pietrangelo (Oshie, P. Berglund) – 23. Stalberg (KOPECKÝ, R. Johnson), 24. Bolland (MARIÁN HOSSA, Bickell), 27. P. Kane (J. Toews, P. Sharp), 33. J. Toews (P. Kane, Seabrook), 60. MARIÁN HOSSA (Seabrook, R. Johnson).

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:25. Brankári: B. Bishop (33. Conklin) – C. Crawford. Diváci: 19 150

Pittsburgh – Washington 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 37. Ovečkin (Johansson, Knuble).

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Craig – Bradley obaja na 5 min za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:24. Brankári: Fleury – Neuvirth. Diváci: 18 263

Viac k osobe Alexander OvečkinJaroslav HalákMarián HossaMilan JurčinaTomáš KopeckýTomáš Vokoun