New York po násilí v Charlottesville vymení kachličky v metre, pripomínajú vlajku Konfederácie

New york
Kachličky v newyorskom metre pripomínajú vlajku Konfederácie. Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. augusta (WebNoviny.sk) – Newyorské metro sa rozhodlo vymeniť kachličky na zastávke Times Square, pretože tie súčasné pripomínajú vlajku Konfederácie, okolo ktorej odkazu a symbolov sa v USA rozhoreli vášne po násilnostiach v Charlottesville, kde mladý neonacista zabil účastníčku antirasistického pochodu a ďalších 19 ľudí zranil.

Podľa hovorcu Metropolitného dopravného úradu (MTA) Kevina Ortiza newyorské metro chce, aby bolo „všetkým dokonale jasné„, že kachličky lemujúce jeden zo vstupov do stanice Times Square nezobrazujú konfederačnú vlajku. Kachličky podľa neho majú podľa pôvodného zámeru symbolizovať „New York ao križovatku sveta„, od konfederačnej vlajky sú však aj pre zhodu farieb na nerozoznanie.

MTA zatiaľ nezverejnilo, akou výzdobou súčasné kachličky nahradí, ani kedy k zmene pristúpi.

Konfederácia existovala v rokoch 1861 až 1865 a patrilo do nej pôvodne sedem a po začiatku vojny Severu proti Juhu jedenásť južanských štátov. Hlavnou príčinou ich odčlenenia bola snaha týchto štátov zachovať otroctvo. Tento štátny útvar neuznala žiadna európska mocnosť, no Veľká Británia mu neoficiálne pomáhala, čo historici odôvodňujú predovšetkým jej snahou nenarušiť hospodárske vzťahy s týmito štátmi.

V súčasnosti sa k odkazu Konfederácie hlásia predovšetkým americkí krajne pravicoví extrémisti a stúpenci teórie o nadradenosti bielej rasy. Pochvalné vyjadrenia o predstaviteľoch Konfederácie zaznievajú často aj z úst prezidenta Donalda Trumpa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom