Nemecko a Francúzsko sa zaviazali k užšej spolupráci zmluvou, Slovenská republika to víta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Angela Merkelová, Emmanuel Macron
Zľava: Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelráka Angela Merkelová a Poslanec Nemeckého spolkového snemu Heiko Maas počas podpisovania zmluvy o priateľstve medzi Francúzskom a Nemeckom, 22. január 2019 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská republika víta podpísanie zmluvy z Aachenu medzi Nemeckom a Francúzskom, ktorá bude pokračovaním Elyzejskej zmluvy z roku 1963 a bude reflektovať výzvy súčasného globálneho sveta.

Zaviazali sa k užšej spolupráci

Uvádza sa to v stanovisku ministerstva zahraničných vecí (MZV) k utorňajšiemu podpisu Aachenskej zmluvy, ktorú v západonemeckom meste Aachen podpísali nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron, pričom sa zaviazali k užšej spolupráci vo viacerých oblastiach.

V stanovisku MZV je ďalej uvedené, že nová zmluva z Aachenu bude predstavovať silný záväzok Francúzska a Nemecka voči Európskej únii (EÚ) a zároveň bude dokladom, že Francúzsko a Nemecko budú pokračovať v budovaní európskej integrácie tým najotvorenejším spôsobom.

Pre ďalšie smerovanie Únie

Zmluvu možno považovať za symbol spolupráce medzi dvoma veľkými krajinami, ktoré sú hnacím motorom EÚ, preto je ich súčinnosť a spolupráca základom dobrej spolupráce v celej Únii. Jej cieľom je okrem iného prispieť spoločne k silnej a akcieschopnej Európe a nastoliť nové impulzy pre európsku jednotu.

„Veríme, že zmluva o nadchádzajúcej spolupráci medzi Francúzskom a Nemeckom bude v časoch globálnych výziev, ktoré by mali byť založené na vzájomnej medzinárodnej spolupráci, prínosom pre ďalšie smerovanie Únie a celej Európy,“ píše sa v stanovisku MZV.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok v Aachene za prítomnosti predstaviteľov Európskej komisie, predsedu Európskej rady Donalda Tuska a rumunského prezidenta Klausa Iohannisa podpísali zmluvu o priateľstve medzi týmito krajinami. O zmluve sa na sociálnych sieťach šírili rôzne dezinformácie, napríklad, že Paríž a Berlín vytvárajú superštát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TuskEmmanuel MacronKlaus Iohannis
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEurópska radaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR