Nemci už majú oficiálnu žiadosť od Poliakov. Ide o bezpečnosť celej Európy, píšu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mariusz Blaszczak
Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. januára 14:19

Poľsko oficiálne požiadalo Nemecko o povolenie transferu jeho tankov Leopard 2 nemeckej výroby Ukrajine. V utorok to oznámil poľský minister obrany Mariusz Błaszczak, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že Berlín dostal žiadosť Varšavy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Nemci už dostali našu žiadosť o schválenie transferu tankov Leopard 2 Ukrajine. Vyzývam tiež nemeckú stranu, aby sa pridala ku koalícii krajín podporujúcich Ukrajinu tankmi Leopard 2. Toto je naša spoločná vec, pretože ide o bezpečnosť celej Európy!“ napísal na Twitteri minister. Ukrajina žiada o pomoc v podobe západných tankov, aby sa mohla lepšie brániť proti ruskej invázii.

Nemci už prijatie žiadosti potvrdili, televízii CNN to povedal hovorca nemeckej vlády. Nevyjadril sa síce, ako dlho by mohlo schválenie žiadosti trvať, no povedal, že proces sa uskutoční s „potrebnou naliehavosťou“. „Ako už na včerajšej vládnej tlačovej konferencii vysvetlil hovorca vlády Steffen Hebestreit, žiadosti o schválenie vývozu zbraní sú preskúmané s potrebnou naliehavosťou v súlade so zavedenými postupmi a predpismi o vývoze zbraní,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mariusz Blaszczak