Nedostatok vody v Rusmi okupovanom Donecku je čoraz kritickejší

Ukrajina, Rusko, vojna, Donecká oblasť
Ukrajinskí vojaci na vrchu tanku v Doneckej oblasti na Ukrajine, 20. júna 2022. Foto: archívne, SITA/AP

Rusko pravdepodobne stavia vodovod na zmiernenie nedostatku vody v Ruskom okupovanom meste Doneck na východe Ukrajiny. V najnovšej správe to tvrdí britské ministerstvo obrany.

Kanálne prepojenie

Podľa Britov cieľom tohto kroku je nahradiť neúspech Ruska pri snahe o získanie kontroly nad kanálom prepojeným s riekou Siverskyj Donec, ktorý zásobuje Doneckú oblasť.

Je však „veľmi nepravdepodobné, že by vodovod plne vykompenzoval obmedzený prístup k vode v okupovanej časti regiónu,“ uvádza sa v správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prieplav Siverskyj Donec – Donbas zostáva prevažne pod kontrolou Ukrajiny, ale táto dlhá trasa bola často sporná, napísalo britské ministerstvo obrany.

Najtvrdšie boje

Kanál prechádza mestom Časiv Jar, asi šesť kilometrov západne od Bachmutu, v ktorom už niekoľko mesiacov trvajú najtvrdšie boje.

„Ruské intenzívne použitie delostrelectva na podporu dobytia Bachmutu a okolitého územia pravdepodobne spôsobilo vedľajšie škody na kanáli a inej regionálnej vodnej infraštruktúre, čo podkopalo úsilie Rusov o nápravu situácie s nedostatkom vody, ktorý pôvodne spôsobila ich invázia,“ dodáva britská správa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom