Nebezpečný nepriateľ: ako uchrániť deti pred nástrahami alkoholu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teen girl holding a beer bottle and smokingon steps
Foto: Adobe Stock

Dieťa s alkoholom v ruke je pre každého rodiča nočnou morou. Ako k nemu pristupovať, keď zistíte, že prišlo domov pod vplyvom alkoholu alebo odhalíte jeho časté požívanie?

Na Slovensku je požívanie alkoholu do 18 rokov zakázané. Napriek tomu, mnohí dospievajúci si nájdu cestu, ako sa k nemu dostať. Už prvý kontakt s alkohol predstavuje pre dieťa riziko. Aj preto je nutné všímať si akékoľvek zmeny v správaní dieťaťa, riešiť podozrivé signály a včas konať.

Prečo mladí vyhľadávajú alkohol?

Dôvodov, prečo sa vaše dieťa rozhodne siahnuť po alkohole, je naozaj veľa. Jedným z najčastejších je snaha zapadnúť do partie a udržať si kamarátov. Práve tento faktor je rizikovým v období dospievania, keď priatelia a okolie zohrávajú v živote dospievajúceho dôležitú úlohu. Netreba však zabúdať ani na genetiku. Veda ukazuje, že u detí alkoholikov je výrazne väčšia šanca, že budú mať v budúcnosti tiež problémy s alkoholom. Alkohol je pre mnohých aj cesta, ktorou sa snažia riešiť či potláčať skryté problémy. Avšak skôr ako úspešný koniec prináša tento krok ešte väčšie problémy.

Alkohol všade okolo

To, že si dieťa nájde cestu k alkoholu, môžu ovplyvňovať aj na pohľad nie až tak zreteľné situácie. Ak prichádzate domov so slovami „dal by som si nejaký drink“ a pri televízii si otvoríte fľašu vína, dieťa to môže považovať za bežnú súčasť života. Deti úplne prirodzene zvyknú napodobňovať správanie svojich rodičov – hrajú sa na  varenie, upratovanie a iné ďalšie aktivity, ktoré vidia v domácnosti. Úloha rodiča je preto vo výchove najdôležitejšia. Množstvo štúdií poukázalo na to, že rodičia majú silný vplyv na prístup k alkoholu a správanie svojich detí. Preto je potrebné povedať, že rodičia, ktorí konzumujú alkohol minimálne a nie pred očami detí, predstavujú pozitívny príklad, ktorým sa pravdepodobne budú v budúcnosti riadiť aj ich deti.

Navyše, všímajte si, ako často sa počas dňa objaví alkohol v televízii, na sociálnych sieťach, v časopisoch. A teda v akých intervaloch sa dostáva do povedomia dieťaťa. Obzvlášť nebezpečné môžu byť práve sociálne siete, pretože prostredníctvom nich sa škodlivý obsah šíri najrýchlejšie.

Sad little child listening to music alone while addicted parents drinking alcohol at home. Family Alcoholism problem concept
Foto: Adobe Stock

Neprehliadnite príznaky

Neplnoletí, ktorí experimentujú s alkoholom, nepoznajú rozumnú mieru. Nevedia racionálne vyhodnotiť, čo je veľa. Alkohol dokáže byť klamlivý, pretože miestami možno máme pocit, že sa cítime dobre a nijako na nás nepôsobí, no v zlomku sekundy sa to môže zmeniť na úplne opačné pocity. Aj preto je dôležité vedieť rozoznať príznaky, ktoré môžu signalizovať otravu alkoholom. Medzi ne patria neschopnosť rozprávať a reagovať na rôzne podnety, nadmerné zvracanie, problémy s dýchaním, viditeľné zranenia či záchvaty. Pri takýchto prejavoch je nutné okamžite zavolať sanitku.

To, že sa u mladistvého začína vyvíjať závislosť na alkohole, môžu naznačovať aj výrazné zmeny v jeho správaní. Jedným z najčastejších sú napríklad náladovosť spojená s podráždenosťou a inými prehnanými reakciami, problémy v škole, rebelovanie proti pravidlám v domácnosti, pasivita a nezáujem o dovtedajšie záľuby, fyzické alebo duševné problémy.

Zachovajte si chladnú hlavu

Problémy s alkoholom dokážu veľmi nepríjemne zasiahnuť do rodinného a každodenného života. Najčastejšou chybou, ktorú rodič môže urobiť je, že spanikári a zvolí cestu kriku a hádok. Postup by mal byť presne opačný:

  • nekričte, nevyhrážajte sa, ani sa s dieťaťom nehádajte
  • netrestajte ho, kým je pod vplyvom alkoholu
  • dotýkajte sa dieťaťa opatrne – opití zvyknú brať dotyky ako hrozbu
  • nenúťte ho nasilu jesť či piť

V prípade, že problémy pretrvávajú je najlepšou cestou obrátiť sa na odborníkov. Hanba, obavy ani strach nie sú na mieste. Ide, predsa, o zdravie a budúcnosť dieťaťa a celej rodiny.

Rozumne s ROZUMNE

Na problém zodpovedného prístupu sa orientuje aj kampaň ROZUMNE. Jej cieľom je poukázať na nástrahy alkoholu, no zároveň vzdelávať rodičov či pedagógov, ako pristupovať k deťom v prípade, že sa dostanú do kontaktu s alkoholom.

Viac informácií o probléme, ako aj možnosť poradiť sa s odborníkom, nájdete na stránke www.rozumne.sk.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať