WASHINGTON 19. mája (WEBNOVINY) – Návrh sankcií Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) voči Iránu hovorí o zákaze predaja ťažkých zbraní vrátane tankov, bojových lietadiel a lodí Teheránu. Postihuje tiež iránske bankovníctvo a priemysel. Návrh rezolúcie z pera Spojených štátov už podporili stáli členovia BR OSN s právom veta, to znamená Británia, Rusko, Čína a Francúzsko. Momentálne o ňom rokuje celá rada. Ako povedala americká vyslankyňa pri BR OSN Susan Riceová, rezolúcia má „zintenzívniť nátlak na iránsku vládu“ v súvislosti s pochybnosťami o zameraní jadrového programu Teheránu.
„Štáty budú mať zakázané predávať do Iránu osem nových druhov ťažkých zbraní,“ povedal AFP nemenovaný americký predstaviteľ. Zákaz sa týka tankov, delostreleckých systémov, bojových lietadiel, helikoptér a lodí ako aj rakiet a raketových systémov. Krajiny nebudú môcť poskytovať Iránu ani technológiu a inú pomoc týkajúcu sa balistických striel. Návrh tiež hovorí o zavedení inšpekčného systému pre iránskej nákladné lode. Štáty vyzýva, aby iránskym bankám znemožnili otvoriť si pobočky, ak existuje podozrenie, že sa podieľajú na jadrovom programe. Rozširuje tiež zoznam osôb a spoločností, ktoré budú mať zmrazené účty a zákaz cestovania.
Spojené štáty už avizovali, že Irán sa nevyhne sprísneniu sankcií i napriek dohode o výmene jadrového materiálu, ktorú v pondelok podpísali ministri zahraničných vecí Iránu, Turecka a Brazílie. Predmetom dohody je vývoz 1200 kilogramov iránskeho nízkoobohateného uránu do Turecka výmenou za 120 kilogramov jadrového paliva pre výskumný reaktor v iránskej metropole. Návrh nových sankcií je podľa Riceovej reakciou na neochotu Iránu zastaviť svoj jadrový program a na jeho plány vybudovať 10 nových nukleárnych zariadení.
SITA/AFP/AP