Hydinárom narástli v posledných rokoch najmä náklady na platy zamestnancov, ako aj cena za kŕmne zmesi, ktorá tvorí takmer 75 % nákladov chovateľov hydiny. Tí tak upozorňujú na potrebu okamžitého zvýšenia odbytových cien za hydinové mäso až do výšky 15 %.
Napriek tomu, že ceny vstupov do hydinárskeho priemyslu podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) neustále rastú už niekoľko rokov, na odbytových cenách hydinového mäsa sa to v posledných šiestich rokoch vôbec neprejavilo. Tento stav však podľa chovateľov a spracovateľov hydiny už nie je dlhšie udržateľný a hovoria o potrebe okamžitého zvýšenia odbytových cien za hydinové mäso až do výšky 15 %. Konštatoval to v piatok na tlačovej besede prezident ÚHS Daniel Molnár.
Únia hydinárov pri potrebe zvyšovania odbytovej ceny hydiny poukázala najmä na dlhodobý vývoj priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hydinárskom priemysle, ktorá sa v období medzi rokmi 2010 a 2017 zvýšila až o 83 %, zatiaľ čo cena za hydinu klesala. „V rovnakom období prišlo k poklesu priemernej realizačnej ceny za kura chladené o 16 %. Keď však porovnávame obdobie rokov 2013 a 2017, zistíme, že pokles priemernej realizačnej ceny je až o 41,2 %. Cena za kura chladené poklesla za obdobie posledných päť rokov z 2,09 eura za kilogram na 1,48 eura za kilogram,“ upozornil Daniel Molnár.
Realizačná cena sa dostala pod úroveň výrobných nákladov
Výsledkom situácie v hydinárstve SR v posledných rokoch má byť stav, kedy sa realizačná cena dostala pod úroveň výrobných nákladov, čím sa výroba stala nerentabilnou. „Obdobná situácia je aj pri kuracích rezňoch, kde v období medzi rokmi 2010 a 2017 poklesla odbytová cena o 21 %. Rovnaká situácia je aj pri živej hydine, kde za posledných päť rokov klesla priemerná odbytová cena o 26 % z 1,01 eura za kilogram na 0,80 eura za kilogram,“ pokračoval Molnár.
Výrobné vstupy v chove, ako aj spracovaní hydiny podľa ÚHS neustále narastajú aj v iných oblastiach, ako iba v mzde zamestnancov. Rastie cena kŕmnych zmesí, ktorá tvorí takmer 75 % nákladov chovateľa hydiny, cena energií, logistiky či cena za obaly. Odbytová cena za kura chladené je v SR pritom podľa hydinárov v porovnaní s ďalšími krajinami EÚ na veľmi nízkej úrovni. „Priemerná odbytová cena za kura chladené v EÚ je o 17 % vyššia ako na Slovensku, v Českej republike o 23 %, v Rakúsku o 45 % a v Nemecku je cena vyššia až o 74 % ako na Slovensku,“ priblížil Daniel Molnár.
Tieto všetky dôvody sa podľa prezidenta Únie hydinárov Slovenska podieľajú na potrebe okamžitého zvýšenia odbytových cien za hydinové mäso až do výšky 15 %. „Ak k zvýšeniu odbytových cien nepríde, finančná situácia v chove a spracovaní hydiny v SR ohrozí ďalšiu existenciu chovateľov, ako aj spracovateľov hydiny a odvetviu hrozí kolaps,“ dodal Daniel Molnár.