Pivovarníci chcú na zavedenie e-kasy viac času

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pivo, čapovanie, ilustračná snímka
S prepúšťaním zamestnancov sú pivári i napriek požiadavkám ich zahraničných matiek opatrní. Foto: ilustračné, Pixabay.com/Amiera06

Podnikatelia by potrebovali viac času, aby sa pripravili na online napojenie pokladníc na portál finančnej správy. Tvrdí to Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS). Podľa neho navrhovaný termín povinnosti prepojiť takto pokladne s finančnou správou, ktorý je stanovený na 1. júla 2019, teda pol roka po nadobudnutí účinnosti novely, dáva podnikateľom príliš málo času na potrebnú technickú prípravu. Žiadajú preto odloženie jeho účinnosti. „Unáhlená implementácia zákona, ktorý má zvýšiť výber daní, by tak mohla viesť paradoxne k výpadku,“ uvádza združenie vo svojom vyhlásení.

Pol roka je málo

Návrh novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorý predpokladá zavedenie povinného pripojenia pokladníc predajcov cez internet na server finančnej správy, teda tzv. projekt e-kasa, prerokujú poslanci už na novembrovej parlamentnej schôdzi v druhom čítaní.

Združenie upozorňuje, že podnikatelia budú musieť vybrať certifikovaného dodávateľa pokladní a softvéru a zosúladiť ich interný účtovný systém s novým. Tiež bude treba zaškoliť zamestnancov a systém otestovať. Okrem finančných nákladov na nákup nových alebo adaptáciu pôvodných pokladní si to tak vyžiada aj dôkladnú technickú prípravu.

Podľa predloženého návrhu zákona musí byť elektronická pokladňa, ako aj príslušný softvér a dátové úložisko, certifikované finančnou správou. Tá však môže začať s certifikáciou výrobcov registračných pokladníc až po vstupe zákona do platnosti a má trojmesačnú lehotu na posúdenie prijatých žiadostí a udelenie certifikácie.

Obdobie certifikácie tak ešte viac skracuje už krátky čas na transformáciu systému. Zástupcovia združenia sa preto obrátili na rezort financií aj na relevantné výbory v parlamente, aby účinnosť zákona posunuli.

Najviac to pocítia potravinári

Najväčší problém s implementáciou podľa združenia avizujú podnikatelia v potravinárstve, ktorí používajú mobilné pokladne. Sú to napr. lokálni dodávatelia do gastro prevádzok či obchodov, predajcovia občerstvenia na kúpaliskách, festivaloch či jarmokoch, ale aj farmári.

„Obávame sa, že predpokladaných šesť mesiacov nie je dostatočne dlhá doba na to, aby sa firmy, ktoré evidujú veľké množstvo tržieb cez pokladne, na to dôkladne pripravili. Pivovary, ktoré najviac piva predávajú práve cez letnú sezónu, žiadajú o posunutie účinnosti zákona na neskôr,“ uvádza prezidentka SZVPS Jana Shepperd.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia