Záchranné zložky si precvičili svoje schopnosti a postupy, v tuneli Šibenik zasahovali pri fingovanej dopravnej nehode

Tunel Šibenik
Tunel Šibenik. Foto: archvíne, SITA/Radoslav Maťaš.
Tento článok pre vás načítala AI.

Záchranné zložky si počas uplynulého víkendu precvičili postup pri požiari v tuneli Šibenik na levočskej diaľnici D1. Zasahovali pri fingovanej dopravnej nehode elektromobilu, ktorá prerástla do hromadnej nehody s jednou obeťou, troma ťažko ranenými a ďalšími jedenástimi zranenými.

Požiar v tuneli

Informovala o tom v pondelok Národná diaľničná spoločnosť (NDS), podľa ktorej taktické cvičenie preverilo reakčné schopnosti záchranných zložiek, ale aj pripravenosť a zručnosť tunelových operátorov. Rovnako overilo aj postupy v praxi v prípade zakliesnených osôb vo vozidlách v čase požiaru v tuneli.

Do cvičenia bolo zapojených celkovo päť hasičských jednotiek s 27 príslušníkmi hasičského zboru.

„Fingovanú hromadnú dopravnú nehodu zapríčinila zrážka elektromobilu s betónovou skružou, ktorá vypadla z korby nákladného automobilu na vozovku v tuneli. Vodič ďalšieho vozidla, autobusu s jedenástimi cestujúcimi, začal pri pohľade na udalosť brzdiť a nastal ďalší stret, tentokrát narazilo terénne vozidlo do brzdiaceho autobusu,“ opísala NDS. Autobus ďalej narazil do ostenia tunela a cestujúci sa nemohli pre blokované dvere dostať von.

Záchrana a evakuácia

„Takisto ostala zakliesnená aj posádka terénneho vozidla a elektromobilu. Po určitom čase začal elektromobil vykazovať známky zadymenia a postupne dochádzalo k zadymeniu celej tunelovej rúry,“ priblížila nehodu NDS.

Ťažiskom práce záchranných zložiek pri nehode bola najmä záchrana a evakuácia zakliesnených účastníkov dopravnej nehody počas požiaru. Hasiči si takto precvičili a prehĺbili aj schopnosti a zručnosti rýchlej súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami.

Diaľničný tunel Šibenik je súčasťou úseku D1 Jánovce – Jablonov. Je to dvojrúrový tunel s dĺžkou takmer 600 metrov. V prevádzke je od roku 2015. Aktuálna priemerná denná intenzita v tuneli Šibenik je zhruba 17-tisíc áut.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)