Tisícky Slovákov sa pokúšajú dostať domov. Viedeň zatvára letisko, pomoc našťastie poskytne Praha

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Sita

Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa v zahraničí dočasne nachádza viac ako 200-tisíc Slovákov. Tisíce z nich už požiadali o pomoc s návratom domov priamo ministerstvo. Ako informovala cestovná kancelária Pelikán, medzi nimi sú aj ich klienti, ktorí sa kvôli zrušeným letom, zatvoreným letiskám alebo vládnym obmedzeniam nemajú ako vrátiť domov.

Možností kde pristáť je čoraz menej, medzištátne autobusové alebo vlakové spojenia nepremávajú a hranice sa v mnohých prípadoch nepriedušne zatvárajú.

Viac o téme Koronavírus

Slováci uviazli v zahraničí

Pelikán ponúkol rezortu zahraničia plnú súčinnosť a pomoc pri návrate našich občanov zo zahraničia. Je pripravený pomôcť všetkým uviaznutým Slovákom, nielen svojim klientom.

„Akonáhle budeme poznať presný postup a mať k dispozícii potrebné informácie, budeme nielen našich klientov kontaktovať. Do tej doby každému z nich odporúčame obrátiť sa na našu ambasádu v danej krajine, prípadne ambasády Českej republiky, Rakúska, Poľska a Maďarska či akúkoľvek inú ambasádu členského štátu Európskej únie,“ uviedol PR manažér Pelikánu Jozef Rybár.

Dodal, že jeho kolegovia zo zákazníckeho servisu intenzívne pracujú na hľadaní existujúcich alternatív, ako ľudí v čo najkratšom čase prepraviť čo najbližšie k Slovensku.

V drvivej väčšine prípadov sa snažia prebukovať letenky do neďalekej Viedne alebo Prahy, prípadne ďalších stále fungujúcich letísk v čo najmenšej vzdialenosti od slovenských hraníc.

Rakúsko sprísňuje pravidlá

Viedenské letisko Schwechat oznámilo, že v najbližších dňoch uzavrie prevádzku pre komerčné lety. Presný termín však zatiaľ neuviedlo. Ide o vládne nariadenie, ktoré prijala rakúska vláda s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu v krajine.

Prísnejšie opatrenia prišli v čase, kedy je v Rakúsku potvrdených takmer 1500 nakazených ľudí novým koronavírusom a štyri obete.

Rybár upokojuje verejnosť a vyvracia nepravdivé informácie, ktoré počas utorka zverejnili viaceré médiá, vrátane verejnoprávnej RTVS. Tie informovali, že letisko Viedeň je už uzatvorené, čo sa zatiaľ nestalo.

Rybár však potvrdil, že v priebehu najbližších týždňoch zruší všetky lety domáci dopravca Austrian Airlines a spoločnosť Laudamotion. Ďalšie aerolinky výrazne znížili počty letov i pravidelných liniek.

„Letiská zväčša takéto rozhodnutia prijímajú minimálne s 24-hodinovým odstupom, aby letecké spoločnosti stihli zareagovať a aby sa lietadlá vo vzduchu nemuseli otáčať, alebo hľadať iné alternatívy na pristátie. V aktuálnej krízovej a bezprecedentnej situácii sme však boli svedkami aj toho, že letisko v Budapešti takéto rozhodnutie prijalo s menším časovým odstupom,“ konštatuje PR manažér.

Česi sprístupnia pražské letisko

Keďže nie je známe, kedy presne viedenské letisko obmedzí svoju prevádzku iba na nákladnú prepravu a lietadlá, ktoré privážajú ľudí domov zo zahraničia, dalo by sa povedať, že Slováci hrajú o čas a kapacitu v lietadlách.

Rybár zdôraznil, že letisko vo Viedni je veľmi dôležité, avšak nie je poslednou možnosťou. V stredu totiž česká vláda zjemnila opatrenia a upravila veľmi prísne obmedzenia v rámci medzinárodných letov.

Do Prahy tak môžu priletieť všetci občania Európskej únie, ktorí sa len potrebujú dostať do svojich domovských štátov. Podmienkou je predložiť čestné prehlásenie o tranzite a opustiť krajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Rybár
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRPelikán