Sanácia havarijného zosuvu na R2 Budča - Zvolen bude stáť šesť miliónov eur

NDS - obmedzenie
Foto: ilustračné, NDS.

Národná diaľničná spoločnosť vybrala za zhotoviteľa prác firmu Rocknet SK cez priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň.

BRATISLAVA 4. augusta (SITA) – Sanácia havarijného zosuvu na rýchlostnej ceste R2 Budča – Zvolen bude stáť 4,98 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (5,98 mil. eur vrátane dane). Ako vyplýva z výsledku verejného obstarávania, Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vybrala za zhotoviteľa firmu Rocknet SK, s. r. o., Pezinok cez priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň.

Na základe uzavretej zmluvy o dielo sú práce plánované najviac na dvadsaťšesť týždňov, teda pol roka, v závislosti od vhodných klimatických podmienok od odovzdania a prevzatia staveniska. Práce budú v ľavom jazdnom pruhu spomínaného úseku R2 v dĺžke 335 metrov.

Hrozí ďalší zosuv skál pri väčších zrážkach

Zosuv skalného bloku nastal 28. júna zhruba o 22:00 v dôsledku pôsobenia väčšieho množstva zrážok, pričom bol poškodený pôvodný záchytný systém.

„Prevádzka R2 v súčasnosti je obojsmerne zatvorená. Je potrebné preskúmať skalné bralá nad záchytným systémom, pretože súčasný záchytný systém nemá dostatočnú výšku, nakoľko pri poslednom zosuve uvoľnené skaly tento systém nezachytil, prípadne zachytil čiastočne. Nad záchytným systémom R2 sa v súčasnosti nachádzajú ďalšie voľne ležiace bralá, kde hrozí ich zosuv pri väčších zrážkach, prípadne môže dôjsť k ich uvoľneniu divou zverou,“ oznámila NDS.

Kritický úsek cesty R2 je uzavretý do 5. augusta

Diaľničiari nedávno informovali, že pre zosuv skál na vozovku a začiatok prác na odstraňovaní všetkých rizík je od 27. júla do 5. augusta úplne uzavretý kritický úsek R2 Budča – Zvolen, a to od križovatky R1 a R2 po križovatku R2 a cesty I/66 Pustý hrad v dĺžke troch kilometrov. Dôvodom uzávery je riziková situácia s vysokou pravdepodobnosťou ohrozenia ľudského života.

Firma Rocknet SK, s. r. o., vznikla v októbri 2015 ako dcéra českej spoločnosti Rocknet, s. r. o., so sídlom v Málkove (okres Chomutov), má základné imanie päťtisíc eur. Medzi hlavné činnosti spoločnosti patria vrtné a injektážne práce v oblasti špeciálneho zakladania stavieb a stabilizácia horninového masívu. Zabezpečuje tiež, alebo sa subdodávateľsky podieľa na výstavbe a sanácii podzemných, pozemných a dopravných stavieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť