Pre zvolenský úsek R2 hodnotia severný variant, diaľničiari zaktualizujú štúdiu realizovateľnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zvolen, R1 Výstavba chýbajúceho úseku rýchlostnej cesty R2 okolo Zvolena je o krok bližšie.
Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com

Plánovaný úsek rýchlostnej cesty R2 Zvolen, východ – Zvolen, západ v dĺžke takmer 11 kilometrov, s napojením na R1, je aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) sa hodnotí severný variant trasy rýchlocesty medzi Zvolenom a Sliačom s tromi subvariantmi. Na základe odporúčaní Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) z vlaňajšieho hodnotenia zvolenského úseku R2-ky diaľničiari vypracujú aktualizovanú štúdiu realizovateľnosti na severný variant trasy.

Zverejnenie štúdie

„ÚHP vo svojom hodnotení odporučil pred pokračovaním v projektovej príprave vypracovať a zverejniť štúdiu uskutočniteľnosti s cieľom preskúmať dopravné problémy vo Zvolene a nájsť ich preukázateľne spoločensky návratné riešenie,“ informovala na sociálnej sieti NDS.

„Zároveň odporúčal pri návrhu akéhokoľvek variantu dbať na primeranosť technického riešenia a v závislosti od očakávaného dopravného zaťaženia zvážiť aj návrh dvoj- alebo trojpruhovej cesty,“ dodala diaľničná spoločnosť. V minulosti podľa nej uvažovali ešte o troch variantoch – o prieťahu cez mesto v trase súčasnej cesty prvej triedy I/16 a o dvoch južných variantoch s tunelmi pod Pustým hradom.

Štyri varianty obchvatu

Podľa hodnotenia ÚHP z júna 2022 NDS pripravila v roku 2017 štúdiu uskutočniteľnosti prepojenia R1 a R2 pri Zvolene, s vyhodnotením štyroch variantov obchvatu Zvolena a s odhadovanými nákladmi 236 miliónov až 463 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Dva varianty vedú tunelmi južne od mesta, jeden variant prechádza mestom s čiastočným využívaním existujúcej cesty a štvrtý variant vedie severne od mesta. NDS v roku 2019 pripravila dokumentáciu pre územné rozhodnutie pre severný obchvat Zvolena s predpokladanými nákladmi 286 miliónov eur bez DPH.

Oproti štúdii uskutočniteľnosti bola križovatka s R1 presunutá z križovatky Zvolen, sever do križovatky Kováčová. Na severný obchvat nebolo vydané územné rozhodnutie a projekt potrebuje nové hodnotenie vplyvov na životné prostredie.

Predpokladaná cena

NDS zadala zákazku na vypracovanie správy o hodnotení, vrátane súvisiacich štúdií stavby úseku R2 Zvolen, západ – Zvolen, východ vlani v októbri českej spoločnosti HBH Projekt, spol. s r.o., Brno.

Tá sa v zmluve zaviazala správu pripraviť za 215,5-tisíca eur bez DPH do 15. októbra 2023, predpokladaná cena vo verejnom obstarávaní bola vyše 317-tisíc eur bez dane. Posun uvedeného termínu nie je dovolený pre lehotu platnosti rozsahu hodnotenia Ministerstva životného prostredia SR do 7. januára 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťÚHP Útvar hodnoty za peniaze