Pozemný personál Lufthansy štrajkuje, zrušiť sa museli stovky letov

Lufthansa, lietadlá
Odstavené lietadlá leteckej spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Pozemný personál leteckej spoločnosti Lufthansa na piatich významných nemeckých letiskách vstúpil v stredu do štrajku, čo viedlo k zrušeniu stoviek letov.

Štrajk, na ktorý vyzval odborový zväz ver.di, sa začal o 4:00 a bude trvať 27 hodín. Týka sa letísk vo Frankfurte nad Mohanom, Mníhove, Berlíne, Hamburgu a Düsseldorfe.

Letenky si mohli prerezervovať

Lufthansa už pred štrajkom informovala, že očakáva prevádzku zhruba 10-20 percent všetkých plánovaných letov.

Uviedla, že letenky na dotknuté lety je možné bezplatne prerezervovať a lístky na nemecké vnútroštátne lety možno premeniť na železničné poukážky.

Vo Frankfurte spoločnosť zrušila 80 až 90 percent príletov a odletov, ktorých mala naplánovaných 600, informovala tlačová agentúra dpa. Dotklo sa to aj jej dcérskej spoločnosti Air Dolomiti, ale nie Eurowings.

Žiadajú aspoň päťsto eur naviac

V Mníchove zrušili viac ako 400 príletov a odletov. V Berlíne a Hamburgu zrušili všetky odlety a v Düsseldorfe zrušili väčšinu vnútroštátnych letov.

Lufthansa očakáva, že svoje cestovné plány bude musieť zmeniť viac ako 100-tisíc pasažierov.

Odbory sa v rokovaniach pre takmer 25-tisíc zamestnancov, vrátane osôb pracujúcich pri odbavovaní, obsluhe lietadiel, údržbe a preprave nákladu, snažia vyrokovať zvýšenie platu o 12,5 %, alebo aspoň o ďalších 500 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa