Najvyšší súd potvrdil platnosť zmien vo vedení Letiska Poprad-Tatry, žalobcami sú jeho bývalí členovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko Poprad Tatry

Najvyšší súd Slovenskej republiky odmietol dovolanie žalobcov proti rozhodnutiu Krajského súdu v Prešove v súvislosti so sporom o obchodné vedenie popradského letiska. Žalobcami sú v tomto prípade bývalí členovia vedenia. Tí navrhli súdny odklad účinnosti uznesení minuloročného mimoriadneho valného zhromaždenia, počas ktorého boli odvolaní.

Ich dovolanie súd odmietol ako procesne neprípustné, teda bez toho, aby sa vyjadril k jeho vecnej správnosti. Informovala o tom v štvrtok  hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Odvolanie šéfa letiska

Akcionári spoločnosti Letisko Poprad-Tatry ešte vlani v septembri odvolali vtedajšieho predsedu a člena predstavenstva. Tento krok požadovali viac ako dve tretiny z takmer 70 zamestnancov, ktorí podali výpovede. Ich stiahnutie podmieňovali práve odvolaním šéfa letiskovej spoločnosti. Zároveň bolo vtedy vymenované dočasné nové predstavenstvo.

„V danej veci ide o spor o obchodné vedenie spoločnosti zo strany odvolaných členov, respektíve predsedu predstavenstva Letiska Poprad-Tatry a.s., Poprad, navrhujúcich súdny odklad účinnosti uznesení mimoriadneho valného zhromaždenia žalovanej akciovej spoločnosti z 26. septembra 2022 o ich odvolaní,“ priblížila Važanová.

Súdny spor

Návrh na neodkladné opatrenie podľa nej priamo súvisí s už prebiehajúcim sporom v ďalšom konaní pred Okresným súdom Poprad o určenie neplatnosti týchto rozhodnutí valného zhromaždenia akciovej spoločnosti.

Krajský súd v Prešove zamietnutie návrhu žalobcov na nariadenie neodkladného opatrenia podľa hovorkyne potvrdil, keďže neboli splnené zákonné podmienky pre takéto opatrenie súdu.

Zdôraznil, že až do rozhodnutia súdu v konaní o určenie neplatnosti uznesení mimoriadneho valného zhromaždenia sa tieto považujú za platné, a teda je platné odvolanie pôvodných a zvolenie nových členov predstavenstva Letiska Poprad -Tatry a.s. Dovolanie žalobcov podané proti tomuto rozhodnutiu Najvyšší súd SR napokon odmietol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Važanová
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-TatryNS Najvyšší súd SR