Na elektronickom mýte sa minulý mesiac vybralo viac než 22 miliónov eur, výnosy v roku už presiahli dvesto miliónov eur

Mýto, mýtny systém
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein
Tento článok pre vás načítala AI.

Elektronický výber mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) v októbri tohto roka dosiahol objem 22,3 milióna eur.

V porovnaní s rovnakým mesiacom pred rokom to bolo viac takmer o 6 %, alebo o vyše 1,2 milióna eur. Celkové výnosy z mýta za desať mesiacov roka 2023 presiahli 202 miliónov eur.

Zľava dosiahla takmer tri milióny

Spoločnosť SkyToll o tom v pondelok informovala s tým, že október sa stal aj vďaka 22 pracovným dňom mesiacom s najvyšším výberom mýta v aktuálnom roku a prekonal aj marec, ktorý mal o jeden pracovný deň viac.

Od začiatku roka získalo nárok na zľavu z ceny mýta 34 301 vozidiel, z nich bolo 23 615 zo Slovenska. Prevádzkovatelia vozidiel tak dostali zľavu vo výške skoro 3 miliónov eur, z toho 84,5 % z tejto sumy dopravcovia zo Slovenska.

Z celkových výnosov mýta v októbri bolo vybraných 15,7 milióna eur na diaľniciach a rýchlostných cestách.

„Zvyšok uhradili dopravcovia za využitie vymedzených úsekov ciest I. triedy – v prípade súbežných úsekov prekročil výnos z mýta 850-tisíc eur, v prípade nesúbežných úsekov dosiahol takmer 5,8 milióna eur,“ uviedol hovorca SkyTollu Miroslav Beneš. Takmer 51 % z celkového výberu mýta zaplatili dopravcovia zo zahraničia.

Najviac sa vybralo 16. októbra

Dňom s najvyšším výberom mýta v uplynulom mesiaci bol pondelok 16. októbra so sumou 985 tisíc eur. Ku koncu októbra bolo v elektronickom mýtnom systéme zaregistrovaných 326 706 vozidiel.

„Vozidlá zo zahraničia sa na celkovom počte palubných jednotiek podieľajú 77,7 percentami. V októbri využívalo vymedzené úseky ciest a diaľnic v priemere 41 320 vozidiel denne, zatiaľ čo v septembri 39 036 vozidiel,“ priblížil Beneš.

Mobilné jednotky vynucovania riešili v októbri na vymedzených úsekoch ciest 293 prípadov porušenia zákona o výbere mýta. Od vodičov, ktorí sa dopustili porušenia stanovených pravidiel, vybrali na doplatkoch 2 997 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beneš
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťSkyToll