Do tichého protestu sa zapojilo päťsto taxikárov v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vytvoriť vhodnejšie podmienky na podnikanie a prijať opatrenia na predchádzanie nelegálnej činnosti taxislužieb je zámerom návrhu novely zákona o cestnej doprave. Ilustračné foto: pixabay.com.

Modrými vlajkami vyjadrili  svoj postoj k aktuálnemu stavu na trhu. Občianske združenie koncesovaných taxikárov informovalo, že platformy Uber a Taxify, ktoré sú alternatívou k legálnym taxislužbám, ignorujú slovenskú legislatívu.

Približne päťsto taxikárov z rôznych taxislužieb v Bratislave sa v týchto dňoch zapojilo do tichého protestu. S modrými vlajkami vyjadrili svoj jednotný postoj k aktuálnemu stavu na trhu, podľa nich sa nedodržiavajú a ignorujú zákony.

Ako v utorok informovalo Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT), platformy Uber a Taxify, ktoré sú alternatívou k legálnym taxislužbám, ignorujú slovenskú legislatívu.

Taxikári: Dodržiavanie zákonov nesmie byť konkurenčnou nevýhodou

„Deklarujú, že nepodliehajú slovenskému právnemu poriadku, ale nadnárodným usmerneniam. Tie však do právneho poriadku SR nikdy implementované neboli. Vďaka podpriemerným cenám tieto subjekty deformujú podnikateľské prostredie a v konkurenčnom boji získavajú nenáležitú výhodu,“ uviedlo OZKT.

Dodržiavanie zákonov podľa združenia taxikárov nesmie byť konkurenčnou nevýhodou voči ich porušovateľom.

Založili iniciatívu Stop ignorovaniu zákonov

Zástupcovia taxislužieb sa spojili do iniciatívy Stop ignorovaniu zákonov, nakoľko podľa nich úrady verejnej správy doteraz neprijali žiadne opatrenia.

Zároveň pripravili memorandum bratislavských taxikárov a taxislužieb s cieľom informovať verejnosť o negatívnych dopadoch prevádzkovania platforiem Uber a Taxify na podnikateľské prostredie v oblasti fungovania taxislužieb v Bratislave.

Odsúdili správanie nepoctivých kolegov, ide vraj o malú hŕstku

Združenie taxikárov priznalo, že správanie niekoľkých jedincov v ich radoch degraduje toto povolanie a vyvoláva oprávnene nespokojnosť verejnosti. „Je to však len malá hŕstka oproti väčšine, ktorú reprezentujú poctiví a slušní podnikateľia, živnostníci i zamestnanci taxislužieb.

Cech taxikárov nemôže rešpektovať takéto správanie a odporúča sprísniť sankcionovanie vodičov a určiť maximálnu cenu jazdného, čo by tento problém vyriešilo,“ uviedlo združenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať