Najvyšší správny súd prevzal takmer dvetisíc vecí z najvyššieho súdu, vybavovať sa budú priebežne

Najvyšší správny súd SR
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Najvyšší správny súd SR (NSS SR) prevzal celkovo 1932 vecí z Najvyššieho súdu SR. Tie rozdelili v zmysle pravidiel rozvrhu práce medzi všetkých sedem senátov NSS SR podľa ich zamerania tak, aby bola zohľadnená istá špecializácia senátov napríklad pri azylových, sociálnych či finančných veciach.

Snahou bolo rovnomerné zaťaženie senátov súdu. Agentúru SITA o tom informoval Norbert Ostró z kancelárie predsedu NSS SR.

„Sudcovia popri starých veciach priebežne vybavujú aj veci nové. Ide napríklad o námietky zaujatosti či spory o príslušnosť, ktoré sa vybavujú prednostne. O tom, v akom poradí sa budú veci vybavovať, rozhodujú v zásade riadiaci predsedovia senátov. Všeobecne platí zásada vybavovania vecí podľa poradia, nemožno ju však uplatňovať absolútne,“ vysvetlil Ostró s tým, že samotnú rýchlosť vybavovania vecí ovplyvňuje pomerne veľa faktorov.

„Treba však zároveň poznamenať, že musíme zabezpečiť pre účastníkov konania rozhodnutie v primeranej lehote aj vo veciach, ktoré ako nové prišli na Najvyšší správny súd SR po 1. auguste 2021, teda po začatí jeho rozhodovacej činnosti,“ dodal. NSS SR na svojej internetovej stránke koncom septembra zverejnil zoznam vecí, ktoré prevzal z najvyššieho súdu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd SRNS Najvyšší súd SR