Na niektorých zjazdovkách dozerá na bezpečnosť Ski Patrol, nejde však o žiadnu políciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry, lyžiar, lyžovanie
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 26. januára (WebNoviny.sk) – Na bezpečnosť lyžiarov na zjazdovke v Tatranskej Lomnici dozerá tzv. biela hliadka alebo inak Ski Patrol. Pôsobí hlavne ako prevencia, jej členovia upozorňujú a usmerňujú lyžiarov v kritických miestach a dozerajú na ich bezpečnosť. V prípade hrubého porušenia pravidiel na svahu však môžu zablokovať skipas.

Rýchla a bezohľadná jazda

„Najčastejšie chyby na zjazdovkách sú nesprávne a nebezpečné státie, sedenie pod horizontmi, v zúžených miestach zjazdoviek či príliš rýchla a bezohľadná jazda,“ uviedol pre agentúru SITA Ján Kozubík, vedúci lyžiarskych trati Tatranská Lomnica.

V prípade úrazov pomáhajú zabezpečiť miesto úrazu a poskytujú technickú pomoc pracovníkom Horskej záchrannej služby. Ski Patrol zároveň počas dňa kontroluje a dopĺňa značenie tratí v prípade ich poškodenia.

Ski Patrol nie je polícia

Ski Patrol okrem Tatranskej Lomnice pôsobí aj v stredisku Jasná – Nízke Tatry. Ako informoval Andrej Kyška zo Ski Patrol Jasná, muži od 15 do 40 rokov a prevažne zahraniční klienti patria k tým menej disciplinovaným na zjazdovkách.

Slováci a Česi sa na zjazdovkách správajú, až na pár výnimiek, slušne. „Ski Patrol nie je polícia alebo represívny orgán. V prvom rade sú tu aby pomáhali, uľahčovali a spríjemňovali pobyt na horách. Sú tu predovšetkým pre bezpečnosť a pohodlie lyžiarov,“ doplnil Kyška.

Majú právo zablokovať skipas

Keď však dôjde k hrubému porušeniu pravidiel, Ski Patrol má právo zablokovať skipas a vykázať porušovateľa zo strediska, tak ako sa píše v Bielom kódexe, v ktorom sa okrem iného spomína aj ohľaduplnosť k iným osobám na svahu, ovládanie rýchlosti a spôsobu jazdy.

V prípade, ak dôjde k ublíženiu na zdraví, Ski Patrol odovzdá vinníka štátnej polícii a tá už koná vo svojej kompetencii. V minulej sezóne členovia Ski Patrol zablokovali sedem skipasov, v aktuálnej sú to zatiaľ tri.

V radoch Ski Patrol sú dobrovoľníkov z rôznych krajín sveta, napríklad Argentíny, Fínska, Španielska, Bulharska, Ukrajiny, Francúzska, ktorí pomáhajú pri kontrole tratí a zabezpečujú lepšiu informovanosť v prípade problémov pre zahraničných lyžiarov v stredisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba